1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Lorelay  The Lorelei  Lorelejo  Die Lorelei  The Lorelei

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Mark Twain tradukita de Joachim Gießner

tradukita de L. W. Garnham

An ancient legend of the Rhine

Min kaptas malgaj’ en la

koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun per-

sist’.

I cannot divine what it mea-

neth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my

brain:

Malgajon mi sentas en

koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

Ich weiß nicht, was soll es be-

deuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem

Sinn.

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Aere fridetas, trankvilas, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte brilas vespere en rava scen’.

The faint air cools in the glo-

aming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drin-

king The sunset’s flooding wine; Jam fluas la Rejn’ en

malhelo, kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en or-

belo pro suna lum’ de l’ ves-

per’.

Die Luft ist kühl und es dun-

kelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnenschein.

The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain

hearkens In evening sunshine line.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el or’.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair; Jen supre kabino provo-

kas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide blit-

zet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

The most beautiful Maiden ent-

rances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire

glances, She combs her golden hair.

…  …  …  …  …

2/3

Ŝi kombas per ora kombi-

lo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

She combs with comb that is

golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly en-

chantment The listener’s ravished brain:

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

Sie kämmt es mit goldenem

Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

With golden comb so lustrous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody rings.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen

halt’.

The doomed in his drifting

shallop, Is tranced with the sad sweet

tone, He sees not the yawing brea-

kers, He sees but the maid alone:

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die

Höh.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Re-

jn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelaj-siren’.

The pitiless billwos engulf

him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful sin-

ging, Is the Lorelei’s gruesome work.

Ĝis tiras kun si al Rejn-

fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profun-

do pro Loreleja kantad’.

Ich glaube, die Wellen ver-

schlingen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and

boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus  dem  Werk  “Buch

der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880