1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Lorelay  The Lorelei Lurleia  Lorelejo  Lorelej’  Die Lorelei The Lorelei

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Mark Twain tradukita de N. N. 01 tradukita de Joachim Gießner tradukita de Leopold Elb tradukita de L. W. Garnham

An ancient legend of the Rhine Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

Min kaptas mal-

gaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi kun

persist’.

I cannot divine what

it meaneth, This haunting name-

less pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding

through my brain:

Ignoro, quid id

sibi velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fa-

bellam Cur saepe volve-

rim.

Malgajon mi sen-

tas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

Ne scias mi, kial

mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia

memor’.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

I do not know what it

signifies. That I am so sorrow-

ful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava

scen’.

The faint air cools in

the gloaming, And peaceful flows

the Rhine, The thirsty summits

are drinking The sunset’s flooding

wine; Vesperascit et

frigescit, Et Rhenus leni-

ter it, Cacumen montis

lucescit, Dum Phoebus

occidit.

Jam fluas la Rejn’

en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la

mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Rejn’

en trankvil’, La supro de

l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnen-

schein.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine li-

ne.

…  …  …  …  …  …  …

2/4

Tre ĉarma feino si-

das, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn

el or’.

The loveliest maiden

is sitting High-throned in yon

blue air, Her golden jewels are

shining, She combs her golden

hair; Sedet in summo montis Virgo pulcherri-

ma, Auro nitet gemma frontis, Se pectit aurico-

ma.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

Belega knabino jen tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully

there, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden

hair.

Ŝi kombas per ora

kombilo kaj kantas kun pa-

si’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ me-

lodi’.

She combs with comb that is golden, And sings a weird re-

frain That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished brain:

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem simul.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

Ŝi uzas kombilon el oro Kaj dume kantas

ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la melo-

di’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied da-

bei; das hat eine wunder-

same, gewaltige Melodei.

With golden comb so

lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

Ŝipisto ŝipeton

gvidas, lin kaptas ve’ de

ekzalt’. Li ja la rifojn ne

vidas’, li vidas nur supren

sen halt’.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid

alone:

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

The shipper in the litt-

le ship It effects with woe sad

might; He does not see the rocky slip,

He only regards dreaded height.

…  …  …  …  …  …  …

3/4

Mi kredas, ke on-

doj tiras la ŝipon funden de

l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s grueso-

me work.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

Mi kredas, ke dronos finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper and boat; She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

…  …  …  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880