1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Lorelay  Lurleia  [Ne scias mi, kio okazis] Lorelej’  Lorelej  The Lorelei  Lorelejo

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de N. N. 01 tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Leopold Elb tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de L. W. Garnham tradukita de Joachim Gießner

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

Min kaptas malgaj’

en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva fo-

ro ne lasas de mi kun

persist’.

Ignoro, quid id si-

bi velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fa-

bellam Cur saepe volver-

im.

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia memor’.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en la koro naskiĝis; el tempo jam ente-

rigita legendo al mi revi-

viĝis.

I do not know what it si-

gnifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia

anim’.

…  …  …  …  …  …  …

2/4

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la Re-

jn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava

scen’.

Vesperascit et fri-

gescit, Et Rhenus leniter

it, Cacumen montis

lucescit, Dum Phoebus oc-

cidit.

La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna

bril’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero, la Rejno mallaŭte babilas, per oro de l’sun’ en vespero la supro de l’ monto rebrilas.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine line.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

Tre ĉarma feino si-

das, jen supre por ador’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn el

or’.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherri-

ma, Auro nitet gem-

ma frontis, Se pectit aurico-

ma.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias,

4

ŝi logas kiel magnet’.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo bri-

lante, sur supro de l’ monto ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully the-

re, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden

hair.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

Ŝi kombas per ora

kombilo kaj kantas kun pa-

si’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ melo-

di’.

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens

procul, Mirandum id ha-

bet modum Nec non virilem

simul.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon, ^{5} ravantan kiel sun-

bril’.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas

ŝi. Mirige tuŝas al ko-

ro Sorĉiga la melodi’.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

With golden comb so lu-

strous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla,

mirige potenca melodi’.

…  …  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Ŝipisto ŝipeton gvi-

das, lin kaptas ve’ de ek-

zalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren

sen halt’.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

Ŝipisto en sia

ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute igno-

ras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Kaj sopiregon ek-

sentas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas

li nur.

Ŝipet’ iras sur la ri-

vero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the

rocky slip, He only regards dreaded

height.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas koremo-

ci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren

al ŝi!

Mi kredas, ke ondoj

tiras la ŝipon funden de

l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je

l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la vi-

rin’.

Mi kredas, ke dronos finfine Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis fei-

ne La Loreleja kan-

tad’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper

and boat; She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

…  …  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu  ĉi  poem-

traduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=564,179,1116,71,565,14,1115