1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

Lorelay  Lurleia Lorelej’ [Ne sci- as mi, kio okazis] The Lorelei

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de N. N. 01 tradukita de Leopold Elb tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Mark Twain

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

An ancient legend of the Rhine

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi

kun persist’.

Ignoro, quid id

sibi velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fa-

bellam Cur saepe vol-

verim.

Ne scias mi, kial

mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam en mia

memor’.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo min kaptis, ne cedas el mia memor’.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding through my brain:

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto surpin-

te brilas vespere en rava

scen’.

Vesperascit et

frigescit, Et Rhenus leni-

ter it, Cacumen mon-

tis lucescit, Dum Phoebus

occidit.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Rejn’

en trankvil’, La supro de

l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mister’, la supron ŝtonegan orumas sunbriloj de la vesper’.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding wine;

Tre ĉarma feino

sidas, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn

el or’.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherri-

ma, Auro nitet gem-

ma frontis, Se pectit auri-

coma.

Belega knabino

jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan vi-

zaĝon kronas Mirinde la ora

harar’.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair;

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia

2/3

Ŝi kombas per

ora kombilo kaj kantas kun

pasi’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ me-

lodi’.

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens

procul, Mirandum

id habet modum

Nec non virilem simul.

Ŝi uzas kombilon

el oro Kaj dume kan-

tas ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la melo-

di’.

Ŝi kombas la

oran hararon abundan per ora

kombil’, kantante mi-

steran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird re-

frain That steeps in a

deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Ŝipisto ŝipeton

gvidas, lin kaptas ve’ de

ekzalt’. Li ja la rifojn ne

vidas’, li vidas nur

supren sen halt’.

In cymba navit-

am mille Angores feri

tenent, Non videt sco-

pulos ille, Ocli non si sur-

sum vident.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto rigar-

das li nur.

Ŝipisto en sia

ŝipeto kaptiĝas per

stranga dolor’,

la rifon li tute

ignoras. atentas nur ŝin

kun fervor’.

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the maid

alone:

Mi kredas, ke on-

doj tiras la ŝipon funden

de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Opinor undas

devorare Nautam cum

navicula, Effecit solo ca-

nendo Lurleia id dea.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

Mi kredas: la ondoj englutas

6

ŝipiston, ŝipeton

je l’ fin’, kaj kulpa pri tio

nur estas kantado de la vi-

rin’.

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her

baleful singing, Is the Lorelei’s grue-

some work.

…  …  …  …  …

oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=564,179,71,1116,11