1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Lorelay Lorelej Lurleia Lorelejo The Lore- lei Die Lorelei

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de N. N. 01 tradukita de Joachim Gießner tradukita de Mark Twain

An ancient legend of the Rhine

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia

trist’? Fabel’ el an-

tikva foro ne lasas de mi

kun persist’.

Ne scias mi, kial subita

malgaj’ en la koro naskiĝis;

el tempo jam

enterigita legendo al mi

reviviĝis.

Ignoro, quid id sibi velit,

Tristissimus

cur sim, Antiqui aevi

fabellam Cur saepe

volverim.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia

tim’? Legendo el

pratempa foro

Vagadas tra mia anim’.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my brain:

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

Aere fridetas, trankvilas,

malhelas jam

la Rejn’. La monto

surpinte brilas

vespere en rava scen’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero,

la Rejno mallaŭte babilas,

per oro de l’sun’ en vespero

la supro de l’ monto rebrilas.

Vesperascit et frigescit,

Et Rhenus leniter it,

Cacumen montis lucescit,

Dum Phoebus occidit.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’.

Sed brilas la mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding wine; Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnenschein.

…  …  …  …  …  …

2/4

Tre ĉarma feino sidas,

jen supre por

ador’; la ora orna-

mo ridas; ŝi kombas

harojn el or’.

Plej belan knabinon mi vidas:

en ora ornamo brilante,

sur supro de l’ monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Sedet in summo montis

Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair; Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

Ŝi kombas per ora kombilo

kaj kantas

kun pasi’; mirigas min

la elbrilo kaj forto de l’

melodi’.

La oran kombilon ŝi movas

kaj kantas tra l’ pura aero,

kaj forto mirinda sin trovas

en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Aureolo pectine pectit, Carmen

canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem simul.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

She combs with comb that is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished brain:

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame,

gewaltige Melodei.

Ŝipisto ŝipeton gvidas,

lin kaptas ve’

de ekzalt’. Li ja la rifojn

ne vidas’, li vidas nur

supren sen halt’.

Ŝipet’ iras sur la rivero,

ŝipisto ektremis de l’ kanto,

kaj blinda por ĉiu danĝero

rigardas li al la kantanto.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

Ŝipiston en eta boato

Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

…  …  …  …  …  …

3/4

Mi kredas, ke ondoj tiras

la ŝipon funden de l’ Rejn’;

kaj tio de l’ kant’ eliras

de Lorelajsiren’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Opinor undas devorare

Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s gruesome work.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .