1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

Lorelay  Lorelej  Lurleia Lorelejo The Lorelei

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de N. N. 01 tradukita de Joachim Gießner tradukita de Mark Twain

An ancient legend of the Rhine

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi

kun persist’.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en la ko-

ro naskiĝis; el tempo jam en-

terigita legendo al mi re-

viviĝis.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding through my brain:

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto surpin-

te brilas vespere en rava

scen’.

Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mal-

laŭte babilas, per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’

monto rebrilas.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding wine;

Tre ĉarma feino

sidas, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn

el or’.

Plej belan knabi-

non mi vidas: en ora ornamo

brilante, sur supro de l’

monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora ha-

rar’.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair;

…  …  …  …  …

2/3

Ŝi kombas per

ora kombilo kaj kantas kun

pasi’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’

melodi’.

La oran kombi-

lon ŝi movas kaj kantas tra l’

pura aero, kaj forto mirinda

sin trovas en tiu ĉi kant’ de

l’vespero.

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens

procul, Mirandum

id habet modum

Nec non virilem simul.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimagebla,

mirige potenca melodi’.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird re-

frain That steeps in a

deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Ŝipisto ŝipeton

gvidas, lin kaptas ve’ de

ekzalt’. Li ja la rifojn ne

vidas’, li vidas nur

supren sen halt’.

Ŝipet’ iras sur la

rivero, ŝipisto ektremis

de l’ kanto, kaj blinda por

ĉiu danĝero rigardas li al la

kantanto.

In cymba navit-

am mille Angores feri

tenent, Non videt sco-

pulos ille, Ocli non si sur-

sum vident.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas kore-

moci’. Ne ĝenas lin rifo-

kaskado, rigardas nur su-

pren al ŝi!

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the maid

alone:

Mi kredas, ke on-

doj tiras la ŝipon funden

de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela

perdiĝis sub l’

akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda

kantado.

Opinor undas

devorare Nautam cum

navicula, Effecit solo ca-

nendo Lurleia id dea.

Ĝis tiras kun si

al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en

la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her

baleful singing, Is the Lorelei’s grue-

some work.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )