1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

Lorelej  [Ne scias mi, kio okazis] Lorelejo Die Lorelei The Lorelei

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Joachim Gießner tradukita de Mark Twain

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en

la koro naskiĝis;

el tempo jam

enterigita legendo al mi

reviviĝis.

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia

memor’.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia

tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,

daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my brain:

Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mal-

laŭte babilas,

per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’

monto rebrilas.

La Rejno fluadas trankvile

murmuras kiel

mister’, la supron

ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’.

Sed brilas la mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnen-

schein.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking

The sunset’s flooding wine;

…  …  …  …  …

2/4

Plej belan knabinon mi vidas:

en ora ornamo

brilante, sur supro de l’

monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Geschmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair;

La oran kombi-

lon ŝi movas kaj kantas tra l’

pura aero, kaj forto mirin-

da sin trovas en tiu ĉi kant’

de l’vespero.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melo-

di’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein Lied

dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

She combs with comb that is golden, And sings a weird

refrain That steeps in a deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Ŝipet’ iras sur la

rivero, ŝipisto ektremis

de l’ kanto, kaj blinda por

ĉiu danĝero rigardas li al la

kantanto.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-kaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela

perdiĝis sub l’ akvoturnado;

ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda

kantado.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la virin’.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s gruesome work.

…  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=565,1116,1115,2,11