1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,
Lorelej  The Lorelei  The Lorelei [Ne scias mi, kio okazis] Lorelay  Lorelejo  Lorelej’

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de L. W. Garnham tradukita de Mark Twain tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Joachim Gießner tradukita de Leopold Elb

An ancient legend of the Rhine El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en la koro

naskiĝis; el tempo jam ente-

rigita legendo al mi revi-

viĝis.

I do not know what it

signifies. That I am so sorrow-

ful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting name-

less pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding through my brain:

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo min kaptis, ne cedas el mia memor’.

Min kaptas malgaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi kun persist’.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia memor’.

…  …  …  …  …  …  …

2/4

Jam malvarme-

tiĝas l’ aero, la Rejno mallaŭte

babilas, per oro de l’sun’

en vespero la supro de l’ mon-

to rebrilas.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine li-

ne.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding

wine; La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Aere fridetas, trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava

scen’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna

bril’.

Plej belan knabi-

non mi vidas: en ora ornamo bri-

lante, sur supro de l’

monto ŝi sidas, la harojn mistere

kombante.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully the-

re, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden

hair.

The loveliest maiden is

sitting High-throned in yon

blue air, Her golden jewels are

shining, She combs her golden

hair; Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radi-

as, ^{4} ŝi logas kiel ma-

gnet’.

Tre ĉarma feino si-

das, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn

el or’.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

Belega knabino jen tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

La oran kombilon

ŝi movas kaj kantas tra l’

pura aero, kaj forto mirinda

sin trovas en tiu ĉi kant’ de

l’vespero.

With golden comb so

lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

She combs with comb that is golden, And sings a weird re-

frain That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished

brain:

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon, ^{5} ravantan kiel sun-

bril’.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pa-

si’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ me-

lodi’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

Ŝi uzas kombilon el oro Kaj dume kantas

ŝi. Mirige tuŝas al ko-

ro Sorĉiga la melo-

di’.

…  …  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Ŝipet’ iras sur la

rivero, ŝipisto ektremis de

l’ kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la

kantanto.

The shipper in the litt-

le ship It effects with woe sad

might; He does not see the

rocky slip, He only regards dreaded height.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid

alone:

Ŝipisto en sia

ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren sen halt’.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas kore-

moci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

Ha, baldaŭ ŝipisto

la bela perdiĝis sub l’ ak-

voturnado; ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda

kantado.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper and boat; She with her singing

craves All to visit her magic

moat.

The pitiless billwos en-

gulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s grueso-

me work.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’,

kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la vi-

rin’.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

Mi kredas, ke dronos finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

…  …  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=565,14,11,1116,564,1115,71