1/4

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Lorelej Lorelay The Lorelei Lurleia Lorelejo Lorelej’

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de L. W. Garnham tradukita de N. N. 01 tradukita de Joachim Gießner tradukita de Leopold Elb

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

Ne scias mi, kial subita

malgaj’ en la koro naskiĝis;

el tempo jam

enterigita legendo al mi

reviviĝis.

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia

trist’? Fabel’ el an-

tikva foro ne lasas de

mi kun persist’.

I do not know what it signifies.

That I am so sor-

rowful? A fable of old Ti-

mes so terrifies,

Leaves my heart so thoughtful.

Ignoro, quid id sibi velit,

Tristissimus

cur sim, Antiqui aevi

fabellam Cur saepe

volverim.

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia

tim’? Legendo el

pratempa foro

Vagadas tra mia anim’.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia memor’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero,

la Rejno mallaŭte babilas,

per oro de l’sun’ en vespero

la supro de l’ monto rebrilas.

Aere fridetas, trankvilas,

malhelas jam

la Rejn’. La monto sur-

pinte brilas

vespere en rava scen’.

The air is cool and it darkens,

And calmly flows

the Rhine; The summit of

the mountain hearkens

In evening sunshine line.

Vesperascit et frigescit,

Et Rhenus

leniter it, Cacumen

montis lucescit,

Dum Phoebus occidit.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’.

Sed brilas la mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Vespero jam ekmalheliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto lumiĝas En vespersuna bril’.

…  …  …  …  …  …

2/4

Plej belan knabinon mi vidas:

en ora ornamo brilante,

sur supro de l’ monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el or’.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden hair.

Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Belega knabino jen tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

La oran kombilon ŝi movas

kaj kantas tra l’ pura aero,

kaj forto mirinda sin trovas

en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

With golden comb so lustrous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody rings.

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum

id habet modum Nec non virilem simul.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas

ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

Ŝi uzas kombilon el oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

Ŝipet’ iras sur

la rivero, ŝipisto ektre-

mis de l’ kanto,

kaj blinda por ĉiu danĝero

rigardas li al la kantanto.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip,

He only regards dreaded height.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

Ŝipiston en eta boato

Turmentas

koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

…  …  …  …  …  …

3/4

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela

perdiĝis sub l’ akvoturnado;

ĝin Lorelej’ faris kruela,

per sia mirinda kantado.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelajsiren’.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

Opinor undas devorare

Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kantad’.

Mi kredas, ke dronos finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

…  …  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.