1/4

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Lorelej’ The Lorelei Die Lorelei Lorelejo Lurleia [Ne scias mi, kio okazis]

tradukita de Leopold Elb tradukita de Mark Twain tradukita de Joachim Gießner tradukita de N. N. 01 tradukita de Paul Gottfried Christaller

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia me-

mor’.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through

my brain:

Ich weiß nicht, was soll es

bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zei-

ten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

Malgajon mi sentas en

koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa

foro Vagadas tra mia

anim’.

Ignoro, quid id sibi

velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabel-

lam Cur saepe volverim.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

The faint air cools in the

gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are

drinking The sunset’s flooding wine; Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges fun-

kelt im Abendsonnenschein.

Jam fluas la Rejn’ en

malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en

orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

Vesperascit et friges-

cit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lu-

cescit, Dum Phoebus occi-

dit.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mister’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la vesper’.

…  …  …  …  …  …

2/4

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kro-

nas Mirinde la ora harar’.

The loveliest maiden is sit-

ting High-throned in yon blue

air, Her golden jewels are shi-

ning, She combs her golden hair; Die schönste Jungfrau sit-

zet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Jen supre kabino pro-

vokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma

frontis, Se pectit auricoma.

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

She combs with comb that

is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly en-

chantment The listener’s ravished

brain:

Sie kämmt es mit golde-

nem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, miri-

ge potenca melodi’.

Aureolo pectine pec-

tit, Carmen canens pro-

cul, Mirandum id habet

modum Nec non virilem si-

mul.

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora kom-

bil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

Kaj sopiregon eksen-

tas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priaten-

tas, Al monto rigardas li

nur.

The doomed in his drifting

shallop, Is tranced with the sad

sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid alone:

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Felsen-

riffe, er schaut nur hinauf in die

Höh.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-

kaskado, rigardas nur supren al

ŝi!

In cymba navitam

mille Angores feri tenent, Non videt scopulos

ille, Ocli non si sursum

vident.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

…  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

The pitiless billwos engulf

him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful

singing, Is the Lorelei’s gruesome

work.

Ich glaube, die Wellen ver-

schlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem Sin-

gen die Lorelei getan.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la pro-

fundo pro Loreleja kantad’.

Opinor undas de-

vorare Nautam cum navi-

cula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

…  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=71,11,2,1115,179,1116