1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Lorelej’  Lorelejo  Lorelay  [Ne  sci- as mi, kio okazis] Lorelej

tradukita de Leopold Elb tradukita de Joachim Gießner tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Ne scias mi, kial

mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam en mia

memor’.

Malgajon mi sen-

tas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pra-

tempa foro Vagadas tra mia

anim’.

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi

kun persist’.

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia

memor’.

Ne scias mi, kial subita malgaj’ en la koro naskiĝis; el tempo jam enterigita legendo al mi reviviĝis.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Rejn’

en trankvil’, La supro de

l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Jam fluas la Rejn’

en malhelo, kaj malvarmetas

l’ aer’. Sed brilas la

mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Aere fridetas,

trankvilas, malhelas jam la

Rejn’. La monto surpin-

te brilas vespere en rava

scen’.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel

mister’, la supron

ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero,

la Rejno mallaŭte babilas, per oro de l’sun’ en vespero la supro de l’ monto rebrilas.

…  …  …  …  …

2/3

Belega knabino

jen tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora

harar’.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco al-

logas kaj ŝia ora harar’.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn el or’.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radi-

as, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo brilante, sur supro de l’ monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

Ŝi uzas kombilon

el oro Kaj dume kantas

ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la melo-

di’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mirige potenca melodi’.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun

pasi’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ me-

lodi’.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto rigar-

das li nur.

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren al ŝi!

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’,

la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

Mi kredas, ke

dronos finfine Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la vi-

rin’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .