1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

Lorelej’ [Ne sci- as mi, kio okazis] Lurleia The Lorelei Lorelay

tradukita de Leopold Elb tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de N. N. 01 tradukita de Mark Twain tradukita de Hans-Georg Kaiser

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kial

mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam en mia

memor’.

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia

memor’.

Ignoro, quid id

sibi velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fa-

bellam Cur saepe vol-

verim.

I cannot divine what

it meaneth, This haunting name-

less pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding

through my brain:

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi kun persist’.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Rejn’

en trankvil’, La supro de

l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel

mister’, la supron

ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

Vesperascit et

frigescit, Et Rhenus leni-

ter it, Cacumen mon-

tis lucescit, Dum Phoebus

occidit.

The faint air cools in

the gloaming, And peaceful flows

the Rhine, The thirsty summits

are drinking The sunset’s floo-

ding wine; Aere fridetas, trankvilas, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte brilas vespere en rava scen’.

Belega knabino

jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan vi-

zaĝon kronas Mirinde la ora

harar’.

Plej bela virgino

jen sidas mirinda sur la

montet’ kaj ŝia oraĵo ra-

dias, ^{4} ŝi logas kiel ma-

gnet’.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherri-

ma, Auro nitet gem-

ma frontis, Se pectit auri-

coma.

The loveliest maiden

is sitting High-throned in yon

blue air, Her golden jewels

are shining, She combs her gol-

den hair; Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn el or’.

…  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia

2/3

Ŝi uzas kombilon

el oro Kaj dume kan-

tas ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la melo-

di’.

Ŝi kombas la

oran hararon abundan per ora

kombil’, kantante mi-

steran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens

procul, Mirandum

id habet modum

Nec non virilem simul.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird re-

frain That steeps in a

deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ melodi’.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto rigar-

das li nur.

Ŝipisto en sia

ŝipeto kaptiĝas per

stranga dolor’,

la rifon li tute

ignoras. atentas nur ŝin

kun fervor’.

In cymba navit-

am mille Angores feri

tenent, Non videt sco-

pulos ille, Ocli non si sur-

sum vident.

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the maid

alone:

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

Mi kredas: la ondoj englutas

6

ŝipiston, ŝipeton

je l’ fin’, kaj kulpa pri tio

nur estas kantado de la vi-

rin’.

Opinor undas

devorare Nautam cum

navicula, Effecit solo ca-

nendo Lurleia id dea.

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her

baleful singing, Is the Lorelei’s grue-

some work.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelaj-siren’.

…  …  …  …  …

oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=71,1116,179,11,564