1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,
Lorelej’  [Ne scias mi, kio okazis] Lorelej  Lorelay  Lurleia  Lorelejo  Die Lorelei

tradukita de Leopold Elb tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de N. N. 01 tradukita de Joachim Gießner

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia

memor’.

Ne scias mi, kio

okazis al mia tristema

kor’: Antikva legendo

min kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en la koro naskiĝis; el tempo jam ente-

rigita legendo al mi revi-

viĝis.

Min kaptas malgaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva fo-

ro ne lasas de mi kun persist’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volver-

im.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia

anim’.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

…  …  …  …  …  …  …

2/4

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ mon-

to lumiĝas En vespersuna

bril’.

La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero, la Rejno mallaŭte babilas, per oro de l’sun’ en vespero la supro de l’ monto rebrilas.

Aere fridetas, trankvilas, malhelas jam la Re-

jn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava

scen’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter

it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus oc-

cidit.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnenschein.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Plej bela virgino jen sidas mirinda sur la mon-

tet’ kaj ŝia oraĵo radias,

4

ŝi logas kiel magnet’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo bri-

lante, sur supro de l’ monto ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

Tre ĉarma feino si-

das, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el

or’.

Sedet in summo montis Virgo pulcherri-

ma, Auro nitet gemma frontis, Se pectit aurico-

ma.

Jen supre kabino provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas

ŝi. Mirige tuŝas al ko-

ro Sorĉiga la melodi’.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon, ^{5} ravantan kiel sun-

bril’.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pa-

si’; mirigas min la el-

brilo kaj forto de l’ melo-

di’.

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet modum Nec non virilem simul.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla,

mirige potenca melodi’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied da-

bei; das hat eine wundersa-

me, gewaltige Melodei.

…  …  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

3/4

Kaj sopiregon ek-

sentas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne pria-

tentas, Al monto rigardas

li nur.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute igno-

ras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Ŝipet’ iras sur la ri-

vero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

Ŝipisto ŝipeton gvi-

das, lin kaptas ve’ de ek-

zalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren sen halt’.

In cymba navitam

mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

Ŝipiston en eta boa-

to Turmentas koremo-

ci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren

al ŝi!

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Fel-

senriffe, er schaut nur hinauf in

die Höh.

Mi kredas, ke dro-

nos finfine Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis fei-

ne La Loreleja kan-

tad’.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je

l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la vi-

rin’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Mi kredas, ke ondoj

tiras la ŝipon funden de l’

Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-siren’.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canen-

do Lurleia id dea.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=71,1116,565,564,179,1115,2