1/4

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Lorelej’ The Lore- lei Die Lore- lei Lorelejo Lurleia The Lore- lei

tradukita de Leopold Elb tradukita de L. W. Garnham tradukita de Joachim Gießner tradukita de N. N. 01 tradukita de Mark Twain

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kial mi estas

Malgaja en

la kor’. Antikva fa-

belo restas

Por ĉiam en mia memor’.

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo

el pratempa foro Vagadas

tra mia anim’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my brain:

Vespero jam ekmalheliĝas,

Fluadas la Rejn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine line.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnenschein.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding wine;

…  …  …  …  …  …

2/4

Belega knabino jen tronas

Kun ora ju-

velar’, La belan

vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

The most beautiful Maiden entrances

Above wonder-

fully there, Her beautiful

golden attire glances,

She combs her golden hair.

Die schönste Jungfrau sitzet

dort oben wun-

derbar, ihr goldnes

Geschmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

Jen supre kabino provokas

per ora juve-

lar’, kaj ŝia be-

leco allogas

kaj ŝia ora harar’.

Sedet in summo montis

Virgo pulcherrima,

Auro nitet gemma frontis,

Se pectit auricoma.

The loveliest maiden is sitting High-throned

in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair;

Ŝi uzas kombilon el oro

Kaj dume kantas ŝi.

Mirige tuŝas

al koro Sorĉiga la

melodi’.

With golden comb so lustrous,

And thereby a

song sings, It has a tone so

wondrous, That power-

ful melody rings.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein

Lied dabei; das hat eine

wundersame,

gewaltige Melodei.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas

ŝi per neimage-

bla, mirige

potenca melodi’.

Aureolo pectine pectit,

Carmen canens procul,

Mirandum id habet modum

Nec non virilem simul.

She combs with comb that is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished brain:

Kaj sopiregon eksentas

Ŝipisto dum sia vetur’;

Rifaron li ne priatentas,

Al monto rigardas li nur.

The shipper in the little ship

It effects with woe sad might;

He does not see the rocky slip,

He only regards dreaded height.

Den Schiffer im kleinen Schiffe

ergreift es mit wildem Weh;

er schaut nicht die Felsenriffe,

er schaut nur hinauf in die Höh.

Ŝipiston en

eta boato Turmentas

koremoci’.

Ne ĝenas lin rifokaskado,

rigardas nur supren al ŝi!

In cymba navitam mille

Angores feri

tenent, Non videt

scopulos ille,

Ocli non si sursum vident.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

…  …  …  …  …  …

3/4

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun

sia boat’, Kaj tion

kaŭzis feine

La Loreleja kantad’.

I believe the turbulent waves

Swallow the last shipper and boat;

She with her singing craves

All to visit her magic moat.

Ich glaube, die Wellen verschlingen

am Ende Schiffer und Kahn;

und das hat mit ihrem Singen

die Lorelei getan.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo

la ondoj lin kun boat’.

Nun kuŝas li en la profundo

pro Loreleja kantad’.

Opinor undas devorare Nautam

cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

The pitiless billwos engulf him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s gruesome work.

…  …  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_ lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )