1/6

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Lorelej’LurleiaThe Lorelei LorelejoLorelay[Ne scias mi, kio oka- zis] Lorelej The Lo- relei

tradukita de Leo- pold Elb tradukita de N. N. 01 tradukita de Mark Twain tradukita de Joa- chim Gießner tradukita de Hans- Georg Kaiser tradukita de Paul Gottfried Christal- ler tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

tradukita de L. W. Garnham

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

…  …  …  …  …  …  …  …

2/6

Ne scias mi, kial mi estas

Malgaja en la kor’.

Antikva fabelo restas

Por ĉiam en mia memor’.

Ignoro, quid id sibi velit,

Tristissimus cur sim,

Antiqui aevi fabellam

Cur saepe volverim.

I cannot divine what it meaneth,

This haunting nameless pain:

A tale of the bygone ages

Keeps brooding through my brain:

Malgajon mi sentas en koro,

sed kial tia tim’?

Legendo el pratempa foro

Vagadas tra mia anim’.

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia trist’?

Fabel’ el antikva foro

ne lasas de mi kun persist’.

Ne scias mi, kio okazis

al mia tristema kor’:

Antikva legendo min kaptis,

ne cedas el mia memor’.

Ne scias mi, kial subita

malgaj’ en la koro naskiĝis;

el tempo jam enterigita

legendo al mi reviviĝis.

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Vespero jam ekmalheliĝas,

Fluadas la Rejn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Vesperascit et frigescit,

Et Rhenus leniter it,

Cacumen montis lucescit,

Dum Phoebus occidit.

The faint air cools in the gloaming,

And peaceful flows the Rhine,

The thirsty summits are drinking

The sunset’s flooding wine; Jam fluas

la Rejn’ en malhelo,

kaj malvarmetas l’ aer’.

Sed brilas la mont’ en orbelo

pro suna lum’ de l’ vesper’.

Aere fridetas, trankvilas,

malhelas jam la Rejn’.

La monto surpinte brilas

vespere en rava scen’.

La Rejno fluadas trankvile

murmuras kiel mister’,

la supron ŝtonegan orumas

sunbriloj de la vesper’.

Jam malvarmetiĝas l’ aero,

la Rejno mallaŭte babilas,

per oro de l’sun’ en vespero

la supro de l’ monto rebrilas.

The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine line.

…  …  …  …  …  …  …  …

3/6

Belega knabino jen tronas

Kun ora juvelar’,

La belan vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

Sedet in summo montis

Virgo pulcherrima,

Auro nitet gemma frontis,

Se pectit auricoma.

The loveliest maiden is sitting

Highthroned in yon blue air,

Her golden jewels are shining,

She combs her golden hair; Jen supre

kabino provokas

per ora juvelar’,

kaj ŝia beleco allogas

kaj ŝia ora harar’.

Tre ĉarma feino sidas,

jen supre por ador’;

la ora ornamo ridas;

ŝi kombas harojn el or’.

Plej bela virgino jen sidas

mirinda sur la montet’

kaj ŝia oraĵo radias,

4

ŝi logas kiel magnet’.

Plej belan knabinon mi vidas:

en ora ornamo brilante,

sur supro de l’ monto ŝi sidas,

la harojn mistere kombante.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden hair.

…  …  …  …  …  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

4/6

Ŝi uzas kombilon el oro

Kaj dume kantas ŝi.

Mirige tuŝas al koro

Sorĉiga la melodi’.

Aureolo pectine pectit,

Carmen canens procul,

Mirandum id habet modum

Nec non virilem simul.

She combs with comb that is golden, And sings a weird refrain

That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished brain:

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per

neimagebla, mirige potenca melodi’.

Ŝi kombas per ora kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

Ŝi kombas la oran hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran lidon,

5

ravantan kiel sunbril’.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

With golden comb so lustrous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody rings.

Kaj sopiregon eksentas

Ŝipisto dum sia vetur’;

Rifaron li ne priatentas,

Al monto rigardas li nur.

In cymba navitam mille

Angores feri tenent,

Non videt scopulos ille,

Ocli non si sursum vident.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing breakers, He sees but the maid alone:

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifokaskado,

rigardas nur supren al ŝi!

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ekzalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen halt’.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fervor’.

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto

ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero

rigardas li al la kantanto.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

…  …  …  …  …  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

5/6

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia boat’,

Kaj tion kaŭzis feine

La Loreleja kantad’.

Opinor undas devorare

Nautam cum navicula,

Effecit solo canendo

Lurleia id dea.

The pitiless billwos engulf him!-

So perish sailor and bark;

And this, with her baleful singing,

Is the Lorelei’s gruesome work.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo

la ondoj lin kun boat’.

Nun kuŝas li en la profundo

pro Loreleja kantad’.

Mi kredas, ke ondoj tiras la ŝipon funden de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras

de Lorelajsiren’.

Mi kredas: la ondoj englutas

6

ŝipiston, ŝipeton je l’ fin’, kaj kulpa pri tio nur estas kantado de la virin’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

I believe the turbulent waves Swallow

the last shipper and boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

…  …  …  …  …  …  …  …

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

6/6

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-

17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-

17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), nro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880

http:

//www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=71,179,11,1115,564,1116,565,14