1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

Lorelej’ Lorelay The Lorelei Lurleia Die Lorelei

tradukita de Leopold Elb tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Mark Twain tradukita de N. N. 01

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kial

mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam en mia

memor’.

Min kaptas malgaj’ en la koro,

pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva

foro ne lasas de mi kun persist’.

I cannot divine what it meaneth,

This haunting nameless pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding through my brain:

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten, daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem Sinn.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Re-

jn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Aere fridetas, trankvilas, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte brilas vespere en rava scen’.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking

The sunset’s flooding wine; Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lucescit, Dum Phoebus occidit.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnen-

schein.

Belega knabino

jen tronas Kun ora juve-

lar’, La belan

vizaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ad-

or’; la ora ornamo ri-

das; ŝi kombas harojn el or’.

The loveliest maiden is sitting High-throned in yon blue air, Her golden jewels are shining, She combs her golden hair; Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma frontis, Se pectit auricoma.

Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Geschmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

…  …  …  …  …

2/3

Ŝi uzas kombi-

lon el oro Kaj dume kan-

tas ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la melo-

di’.

Ŝi kombas per

ora kombilo kaj kantas kun

pasi’; mirigas min la

elbrilo kaj forto de l’

melodi’.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird

refrain That steeps in a

deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum

id habet modum Nec non virilem simul.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein Lied

dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto rigar-

das li nur.

Ŝipisto ŝipeton

gvidas, lin kaptas ve’ de

ekzalt’. Li ja la rifojn ne

vidas’, li vidas nur

supren sen halt’.

The doomed in his

drifting shallop, Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the

maid alone:

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vident.

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja kan-

tad’.

Mi kredas, ke

ondoj tiras la ŝipon funden

de l’ Rejn’; kaj tio de l’ kant’

eliras de Lorelaj-

siren’.

The pitiless billwos

engulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her

baleful singing, Is the Lorelei’s

gruesome work.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .