1/1

Conrad Ferdinand Meyer, Conrad Ferdinand Meyer, Conrad Ferdinand Meyer,

Säerspruch  Semantodiro  Semista diro

tradukita de Willy Nüesch tradukita de Manfredo Ratislavo

Bemeßt den Schritt, bemeßt den

Schwung! Die Erde bleibt noch lange jung! Dort fällt ein Korn, das stirbt und

ruht. Die Ruh ist süß. Es hat es gut. Hier eins, das durch die Scholle bricht. Es hat es gut. Süß ist das Licht. Und keines fällt aus dieser Welt, Und jedes fällt, wie’s Gott gefällt.

Mezuru paŝon kun sever’! Ankoraŭ longe junos ter’! Jen falas grajn’; ripoz’ kaj

mort’. Ripozo dolĉas. Bonas sort’. Jen unu sinkas tra la hum’. Ĝi fartas bone. Dolĉas lum’. Ne falas el ĉi mondo ĝi, Ĝi falas laŭ la plaĉ’ de Di’.

La paŝojn, ĵetojn taksu

vi! La ter’, ankoraŭ junas ĝi! Mortonte falas ien gren’. Ja bonas! Estos ĝi sen

pen’. Rompiĝas greno tra la

ter’. Ja bonas! Dolĉas la aer’. Ne falas el la mondo iu. Laŭ Dia plaĉo falas ĉiu.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28).

Arg-301-608 (2005-02-27 19:45:42)

Traduko de la Germana poemo “Säerspruch” de Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09) en 2005.

Arg-301-641 (2005-08-01 14:17:20)

Traduko de la Germana poemo “Säerspruch” de Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

MR-062-1 / Arg-301-609 (2013-10-06 15:40:21)

http://www.poezio.net/version?poem-id=301&version-id=608,641,609