1/1

Alexander Puschkin,

Al....

tradukita de Manfredo Ratislavo

Esperantigo laŭ la germana traduko de Karoline Jänisch

Momenton vi ja estis mia, vi foje staris antaŭ mi, Vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Dolor-espere sopirante, en la bruado de l’ homar’ la dolĉan voĉon ekaŭdante, mi sonĝis pri l’ okulo-par’.

Sed dum la viv-batal’ multjara, dum la restado en la sol’, paliĝis la memor’ de l’ kara aspekto via kaj parol’.

Mi jarojn en karcero restis, ne kredis plu je l’ kara Di’, malplena mia brusto estis, ne ploris, vivis, amis mi.

Saniĝas nun animo mia. Vi ree staras antaŭ mi, vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Nun ree batas kun pasio La vekiĝinta kor’ en mi, denove ardas ĝi por Dio kaj vivas, ploras, amas ĝi.

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-05.

MR-153-2a / Arg-305-618 (2006-09-20 09:31:05)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, faris laŭ la germanigo de s-ino Karoline Jänisch (Pawlowa).

http://www.poezio.net/version?poem-id=305&version-id=,618