1/2

Alexander Puschkin,  Alexander Puschkin,  Alexander Puschkin,
An ...  K....  Al....

tradukita de Karoline Jänisch tradukita de Manfredo Ratislavo

Esperantigo laŭ la germana traduko de Karoline Jänisch

Ein Augenblick ist mein gewesen: Du standst vor mir mit einemmal, Ein rasch entfliegend Wunderwe-

sen, Der reinen Schönheit Ideal.

Я помню чудное мгновенье: Передо мной явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

Momenton vi ja estis mia, vi foje staris antaŭ mi, Vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Im schmerzlich hoffnungslosen Seh-

nen, Im ew’gen Lärm der Menschen-

schar, Hört‘ ich die süße Stimme tönen, Träumt‘ ich das milde Augenpaar.

В  томленьях  грусти

безнадежной, В тревогах шумной суеты, Звучал мне долго голос

нежный, И снились милые черты.

Dolor-espere sopirante, en la bruado de l’ homar’ la dolĉan voĉon ekaŭdante, mi sonĝis pri l’ okulo-par’.

Allein im Kampf mit dem Ge-

schicke Und in der Jahre düsterm Gang Vergaß ich deine Engelsblicke Und deiner Stimme süßen Klang.

Шли годы. Бурь порыв

мятежный Рассеял прежние мечты. И я забыл твой голос

нежный, Твои небесные черты.

Sed dum la viv-batal’

multjara, dum la restado en la sol’, paliĝis la memor’ de l’ kara aspekto via kaj parol’.

Und lange Kerkertage kannt‘ ich, Es ward die Brust mir stumm und

leer, Für keine Gottheit mehr ent-

brannt‘ ich, Nicht weint‘ ich, lebt‘ ich, liebt‘ ich

mehr.

В глуши, во мраке заточенья Тянулись тихо дни мои Без божества, без

вдохновенья, Без слез, без жизни, без

любви.

Mi jarojn en karcero restis, ne kredis plu je l’ kara Di’, malplena mia brusto estis, ne ploris, vivis, amis mi.

Es darf die Seele nun genesen: Und du erscheinst zum zweitenmal, Ein rasch entfliegend Wunderwe-

sen, Der reinen Schönheit Ideal.

Душе настало пробужденье: И вот опять явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

Saniĝas nun animo mia. Vi ree staras antaŭ mi, vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

…  …  …

2/2

Und wieder schlägt das Herz voll

Weihe. Sein Todesschlummer ist vorbei, Für eine Gottheit glüht’s auf’s

neue, Es lebt, es weint, es liebt auf’s neu.

И сердце бьется в упоенье, И для него воскресли вновь И божество и вдохновенье, И жизнь, и слезы, и любовь.

Nun ree batas kun pasio La vekiĝinta kor’ en mi, denove ardas ĝi por Dio kaj vivas, ploras, amas ĝi.

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en la Germanan de Karoline Jänisch (Karolina Pawlowa).

Arg-305-617 (2005-04-22 16:38:07)

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29).

Arg-305-616 (2005-04-22 16:27:34)

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-05.

MR-153-2a / Arg-305-618 (2006-09-20 09:31:05)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, faris laŭ la germanigo de s-ino Karoline Jänisch (Pawlowa).

http://www.poezio.net/version?poem-id=305&version-id=617,616,618