1/1

Stine Andresen,  Stine Andresen,
Sommernacht  Somera nokto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Sommernacht, du milde klare, Welch ein Zauber ruht auf dir, Nicht des Frühlings wunderbare Sternennacht ersetzt dich mir.

Milda nokto de somero, Kian sorĉon havas vi! Vin stel-nokt‘ de primavero Anstataŭas ne por mi.

Dort ein ruhelos Begehren, Hier ein friedevoll Gedeih’n; Dort das Sehnen, hier Gewähren, Dort das Werden, hier das Sein.

Senripozas jen deziro, Paca regas jen kreskad‘, Jen lasado, jen sopiro, Jen fariĝo, jen estad‘.

Selig wie ein Mutterarmen Ruht gesättigt die Natur, Und ein göttliches Erbarmen Wandelt segnend durch die Flur.

Kiel ĉe l‘ patrin‘ beate 1) Kuŝas la naturo jen, Estas, kvazaŭ Di‘ kompate Irus tra l‘ kampar‘ kun ben‘.

Feierlich, in tiefem Schweigen, Steh’n die Bäume, dichtbelaubt; Nur im Feld die Ähren neigen Wie gedankenschwer ihr Haupt.

En silento kaj solene Staras tie la arbar‘, Klinas kvazau pensoplene Sin surkampe la spikar‘.

Durch die vollen, überreifen Geht ein traumverlorner Klang, Wie von fernem Sichelschleifen, Wie von froher Schnitter Sang.

Kaj tra l‘ plenmatura tiu Sonĝas kiel sonĝ-sonor‘, Kiel akrigad‘ de iu gren-falĉilo en la for‘.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13).

Arg-319-645 (2005-08-26 09:05:32)

Die Dichterin lebte in Wyk auf der nordfriesischen Insel Föhr, war Ehefrau eines Müllers, schrieb außer dem friesischen Gedicht “Swet hiamelkkaid” (= Süße Heimlichkeit) hauptsächlich Gedichte in hochdeutscher Sprache.

Traduko de la Germana poemo “Sommernacht” de Stine Andresen (geb. Jürgens, ∗1849-12-23 – †1927-05-13) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1985–05.

Mr-187-2a / Arg-319-646 (2005-08-26 08:42:28)

La poetino vivis en Wyk aur la norda-frisa inaulo Föhr, estis edzino de muelisto, verkis krom la nordafrisa poemo “Swet hiamelkhaid” precipe poemojn en la germana lingvo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=319&version-id=645,646