1/2

Max von Schenkendorf, Max von Schenkendorf, Max von Schenkendorf,

Ho liber’, adore O libertas cara Freiheit, die ich meine

tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de N. N. 08

1. Ho liber’, adore Mi ja amas vin, Mi deziras kore: Venu je la fin’! Ĉu vi venos iam Al ni, la homar’? Ĉu vi restos ĉiam Inter la stelar’?

1. O libertas cara, Cui sum deditus, Veni luce clara Velut angelus! Non vis apparere Mundo anxio? Tantum vis lucere In aetherio?

1. Freiheit, die ich meine, Die mein Herz erfüllt, Komm mit deinem Scheine, Süßes Engelsbild! Magst du nie dich zeigen Der bedrängten Welt? Führest deinen Reigen Nur am Sternenzelt?

2. Ankaŭ en arbaro, Kie migras mi, Kaj sub rev-floraro Ja troveblas vi. Estas vivo vera, Kiam regas vi Sur la rondo Tera, Tiam ĝojas ni.

2. Umbra in fagorum, Silva hilara, Sub odore florum Domus est tua. Haec est vira pura, Cum flat, sonitat, Tua si natura In nos penetrat.

2. Auch bei grünen Bäumen In dem lust’gen Wald, Unter Blütenträumen Ist dein Aufenthalt. Ach, das ist ein Leben, Wenn es weht und klingt, Wenn dein stilles Weben Wonnig uns durchdringt.

3. Kiam alrigardas Ni amike nin, Kiam kisoj ardas, Amas nin knabin’... Sed ne haltas iam Tiu kor-dezir’, Al ĉielo ĉiam Strebas la sopir’.

3. ................. .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................

3. Wenn die Blätter rauschen, Süßen Freundesgruß, Wenn wir Blicke tauschen, Liebeswort und Kuß. Aber nimmer weiter Nimmt das Herz den Lauf. Auf der Himmelsleiter Steigt die Sehnsucht auf.

4. Venas kanto mia El trankvila land’, Bilda idilia Estas mia kant’. Floras flor’ ĝardena, Estas multe da Spikoj eĉ en jena Ŝtona mondo ja.

4. ................. .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................

4. Aus den stillen Kreisen Kommt mein Hirtenkind, Will der Welt beweisen, Was es denkt und minnt. Blüht ihm doch ein Garten, Reift ihm doch ein Feld Auch in jener harten Steinerbauten Welt.

…  …  …

2/2

5. Kie Dia flamo Brulas en la kor’, Kun fidel’ kaj amo Al la propra mor’; Kie sin defie Ligas por justec’ Kuraĝuloj, tie Regas liberec’.

5. Ubi Dei igne Capta’st antiquae Stirpis quae antiquae Est assecula, Ubi viri degunt, Qui honorem, ius Cum virtute tegunt, Tuti erimus.

5. Wo sich Gottes Flamme

In ein Herz gesenkt, Das am alten Stamme Treu und liebend hängt; Wo sich Männer finden, Die für Ehr und Recht, Mutig sich verbinden, Weilt ein frei Geschlecht.

6. Inter urbaj muroj Povas ŝveli kor’ Por preĝejaj turoj, Por prapatra mor’, Strebas supren tiam Lumen al altec’, Pretas morti, kiam Vokas liberec’.

6. ................. .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................

6. Hinter dunklen Wällen,

Hinter ehrnem Tor

Kann das Herz noch schwellen

Zu dem Licht empor. Für die Kirchenhallen, Für der Väter Gruft, Für die Liebsten fallen, Wenn die Freiheit ruft.

7. Ho, efektiviĝu Dia la favor’, Plene profundiĝu En la homa kor’. Ho liber’, aminda, Kara estas vi, Ege dezirinda, Venu vi al ni!

7. Ad nos tu convertas Dei studia, Nobis libens mergas Te in pectora! O libertas suavis, Numen tenerum, Nullum morem mavis Quam Germanicum.

7. Wolltest auf uns lenken Gottes Lieb’ und Lust, Wolltest gern dich senken In die deutsche Brust. Freiheit, holdes Wesen, Gläubig kühn und zart, Hast ja lang erlesen, Dir die deutsche Art.

Traduko de la Germana poemo “Freiheit, die ich meine” de Max von Schenkendorf (∗1783 – †1817) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2006-01-29.

MR-445-1 / Arg-340-682 (2006-02-01 16:00:35)

La kanto estas kantata laŭ la melodio de Karl Groos (1789 - 1861).

Traduko de la Germana poemo “Freiheit, die ich meine” de Max von Schenkendorf (∗1783 – †1817) en la Latinan de N. N. 08.

Arg-340-683 (2006-01-29 13:15:23)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Max von Schenkendorf (∗1783 – †1817).

Arg-340-681 (2006-02-01 16:00:04)

Das Lied wird gesungen nach der Melodie von Karl Groos (1789 - 1861).