1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Trovita  Trovaĵo
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Richard Schulz

Mi tra arbaro Sencele iris Kaj trovi ion Mi ne deziris.

Mi vagis sola En la arbar’. Nenion serĉi Jen mia far’.

Ĉe l’ vojo vidis Mi etan floron, Kaj ege tuŝis Ĝi mian koron.

Enombre vidis Floreton mi. Lumanta stelo, Okulvizi’.

Kaj kiam volis Mi ĝin deŝiri, �N rompu min!“, mi Ĝin aŭdis diri.

Al mi plukonta Jen ĝia vort’: �Ĉu ke mi velku Al frua mort’ ?“

Kaj mi singarde Ĝin elterigis, Al mia domo Ĝin translokigis.

Mi ĝin elfosis Kun la radik’ Ĝin portis domen Al la larik’.

Alialoke Ĝi nun kreskadas, La eta planto Kaj plu floradas.

Replantis tie Ĝin en la fru’. Ĝi nun kreskadas Kaj floras plu.

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-

22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 1982-05-05.

MR-010-1 / Arg-376-739 (2006-12-11 22:15:22)

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984-07.

Arg-376-740 (2013-02-26 15:17:50)

Tiu ĉi poem-esperantigo aperis en la n-ro 61 (1984/7) de la Vestfaliaj Flugfolioj“, kiujn eldonis Richard Schulz, kiu loĝis tiutempo en la germana urbo Mindeno (Minden). Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=376&version-id=,739,740