1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Trovita  Gefunden

tradukita de Manfred Retzlaff

Mi tra arbaro Sencele iris Kaj trovi ion Mi ne deziris.

Ich ging im Walde So für mich hin, Und nichts zu suchen, Das war mein Sinn.

Ĉe l’ vojo vidis Mi etan floron, Kaj ege tuŝis Ĝi mian koron.

Im Schatten sah ich Ein Blümchen stehn, Wie Sterne leuchtend, Wie Äuglein schön.

Kaj kiam volis Mi ĝin deŝiri, �N rompu min!“, mi Ĝin aŭdis diri.

Ich wollt’ es brechen, Da sagt’ es fein: �Soll ich zum Welken Gebrochen sein?“

Kaj mi singarde Ĝin elterigis, Al mia domo Ĝin translokigis.

Ich grub’s mit allen Den Würzlein aus, Zum Garten trug ich’s, Am hübschen Haus.

Alialoke Ĝi nun kreskadas, La eta planto Kaj plu floradas.

Und pflanzt’ es wieder Am stillen Ort; Nun zweigt es immer Und blüht so fort.

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1982-05-05.

MR-010-1 / Arg-376-739 (2006-12-11 22:15:22)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-376-738 (2006-12-11 22:11:49)

http://www.poezio.net/version?poem-id=376&version-id=739,738