1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

Надежда  La espero  Nadzieja
tradukita de Коган  tradukita de Leopold Blumental
Новым  чувством  мир

обогатился, Зов могучий уж везде гремит. Вихрем легким пусть же

прокатится Этот зов - и землю оживит.

En la mondon venis nova

sento, tra la mondo iras forta vo-

ko; Per flugiloj de facila vento nun de loko flugu ĝi al loko.

Nowych uczuć trysnęłaś krynico, Idzie światem potężne wołanie; Niech je wiatry za skrzydła

pochwycą, Niech rozniosąpo życiowym łanie!

Не мечом кровавым потрясая За собой влечет он род

людской. Мир от распри вековой спасая Он сулит гармонию, покой.

Ne al glavo sangon soifanta ĝi la homan tiras familion; Al la mond’ eterne militan-

ta ĝi promesas sanktan har-

monion.

Głos się rozszedł, wzywa ludzkie

rzesze Nie do mieczy, nie do krwawej

burzy, On nadzieję świętą w sercach

krzesze, Ludziom - wrogom wieczny pokój

wró ży.

Под надежды знаменем

священным Собралися мирные борцы. Подвиг свой упехом

несравненным Увенчают счастия творцы.

Sub la sankta signo de l’ es-

pero kolektiĝas pacaj batalan-

toj, Kaj rapide kreskas la afero per laboro de la esperantoj.

Pod sztandarem tej świętej nad-

ziei Pokojowi siękupiąszermierze... Szybko rośnie moc drogiej idei, Dzięki pracy i niezłomnej wierze.

Стены вековой вражды

воздвигнув Захлебнуться мир готов в

крови. Но преграды рухнут, распри

сгинут Под могучим натиском любви.

Forte staras muroj de mil-

jaroj inter la popoloj dividitaj; Sed dissaltos la obstinaj

baroj, per la sankta amo disbati-

taj.

Trwałe mury dzieliły narody, Między nimi stały lat tysiące. Ale padnąoporne przegrody, Gdy uderząw nie serca gorące.

Овладевши речью всем

понятной Люди руки дружески сплетут. В круг один семейный,

необъятный Все народы радостно войдут.

Sur neŭtrala lingva funda-

mento, komprenante unu la alian, La popoloj faros en konsen-

to unu grandan rondon fami-

lian.

Na osnowie jednej wspólnej mowy Ludy myśląnapełniąsięBo żą, W zrozumieniu i w zgodzie świat

nowy, Jednąwielkąrodzinęutworzą.

…  …  …

2/2

Мирный  путь  усердно

продолжая Подвиг свой, друзья, мы

завершим - Дивную мечту земного рая Для семьи людской

осуществим.

Nia diligenta kolegaro en laboro paca ne laciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’ ho-

maro por eterna ben’ efektiviĝos.

Więc szermierze wytrwająw jed-

ności, Wielkim trudem się swoim nie

zmęczą, Póki piękne marzenie ludzkości Nie zabłyśnie nam wieczystą

tęczą.

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Коган.

Arg-377-892 (2008-04-01 17:01:27)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Polan de Leopold Blumental (Leo Belmont, ∗1865-03-08 – †1941-10-19).

Arg-377-744 (2007-01-05 09:02:27)

Tiun ĉi tradukon de la origina Esperant-lingva poemo “La Espero” mi (Manfred Retzlaff) trovis en la interreta enciklopedio “Vikipedio”, en http: // pl. wikipedia. org/ wiki/ La_Espero .

http://www.poezio.net/version?poem-id=377&version-id=892,742,744