1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

Надежда  La espero  Die Hoffnung
tradukita de Коган  tradukita de Marie Hankel
Новым  чувством  мир

обогатился, Зов могучий уж везде

гремит. Вихрем легким пусть же

прокатится Этот зов - и землю оживит.

En la mondon venis nova

sento, tra la mondo iras forta vo-

ko; Per flugiloj de facila vento nun de loko flugu ĝi al lo-

ko.

In der Welt entstand ein neu Emp-

finden, Durch die Welt erschallen laute

Worte, Und es soll, auf leicht beschwingten

Winden, Fliegen nun der Ruf von Ort zu Or-

te.

Не мечом кровавым потрясая За собой влечет он род

людской. Мир от распри вековой

спасая Он сулит гармонию, покой.

Ne al glavo sangon soifan-

ta ĝi la homan tiras familion; Al la mond’ eterne mili-

tanta ĝi promesas sanktan har-

monion.

Und es ist kein Aufruf zum Gefech-

te, Soll uns nicht zum blut’gen Schwer-

te reißen, Nein, dem ewig kämpfenden Ge-

schlechte Will die heil’ge Eintracht es ver-

heißen.

Под надежды знаменем

священным Собралися мирные борцы. Подвиг свой упехом

несравненным Увенчают счастия творцы.

Sub la sankta signo de l’

espero kolektiĝas pacaj batalan-

toj, Kaj rapide kreskas la afero per laboro de la esperan-

toj.

Unter stiller Hoffnung heil’gem Zei-

chen Sammeln sich die friedevollen Strei-

ter; Was sie sehnend wünschen zu errei-

chen, Rasch wächst es durch ihre Arbeit

weiter.

Стены вековой вражды

воздвигнув Захлебнуться мир готов в

крови. Но преграды рухнут, распри

сгинут Под могучим натиском

любви.

Forte staras muroj de mil-

jaroj inter la popoloj dividitaj; Sed dissaltos la obstinaj

baroj, per la sankta amo disbati-

taj.

Tausendjährig steh’n die festen

Schranken Von den Völkern feindlich aufge-

richtet, Doch die allerstärksten Mauern

wanken, Durch der Liebe heil’ge Macht ver-

nichtet.

…  …  …

2/2

Овладевши речью всем

понятной Люди руки дружески

сплетут. В круг один семейный,

необъятный Все народы радостно войдут.

Sur neŭtrala lingva funda-

mento, komprenante unu la alian, La popoloj faros en kon-

sento unu grandan rondon fami-

lian.

Auf neutraler Sprache festem Grun-

de Wird die Menschheit künftig sich

verstehen, Und die Völker, im Familienbunde, Werden endlich sich als Brüder se-

hen.

Мирный путь усердно

продолжая Подвиг свой, друзья, мы

завершим - Дивную мечту земного рая Для семьи людской

осуществим.

Nia diligenta kolegaro en laboro paca ne laciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’ ho-

maro por eterna ben’ efekti-

viĝos.

Emsig wirkt die Arbeitsschar im

Frieden, Bis der allerschönste Traum der Er-

de Durch des stete Schaffen, ohn’

Ermüden, Einst zur segensvollen Wahrheit

werde.

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Коган.

Arg-377-892 (2008-04-01 17:01:27)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Germanan de Marie Hankel (nask. Dippe, ∗1844-02-02 – †1929-12-15).

Arg-377-891 (2008-09-20 10:02:40)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto “La Espero” sur folio, kiun mi en 1999 ricevis de sano s-ro Anton Kronshage (Eulenweg 27, D-58322 Schwelm, Germanio). Indikita estis tie: Deutsche Übersetzung von Frau M. Hankel (= germana traduko de M. Hankel). Mi supozas, ke tiu estas la germana Esperanto-poetino Marie Hankel. Estas ja tre verŝajne, ke estas ŝi la verkinto; char ne estas konata iu alia germana esperantista poetino kun la familia nomo Hankel.

http://www.poezio.net/version?poem-id=377&version-id=892,742,891