1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

Надежда  La espero  Die Hoffnung
tradukita de Коган  tradukita de Richard Schulz
Новым  чувством  мир

обогатился, Зов могучий уж везде

гремит. Вихрем легким пусть же

прокатится Этот зов - и землю оживит.

En la mondon venis nova

sento, tra la mondo iras forta vo-

ko; Per flugiloj de facila vento nun de loko flugu ĝi al lo-

ko.

In der Welt entstand ein neues Sin-

nen. In die Welt ertönt voll Kraft ein Ru-

fen. Mögen beide flügelleicht von hinnen Sich erheben stets zu höh’ren Stufen

Не  мечом  кровавым

потрясая За собой влечет он род

людской. Мир от распри вековой

спасая Он сулит гармонию, покой.

Ne al glavo sangon soifan-

ta ĝi la homan tiras famili-

on; Al la mond’ eterne mili-

tanta ĝi promesas sanktan har-

monion.

Und die Welt von Blut und Tränen

wenden Fort von allen mörderischen Waffen, Daß aus Krieg ersteh’ an allen Enden Friedenssehnen und beglücktes

Schaffen.

Под надежды знаменем

священным Собралися мирные борцы. Подвиг свой упехом

несравненным Увенчают счастия творцы.

Sub la sankta signo de l’

espero kolektiĝas pacaj batalan-

toj, Kaj rapide kreskas la afe-

ro per laboro de la esperan-

toj.

Unterm heilgen Zeichens ihres Stre-

bens Sammeln sich die milden Friedens-

streiter. Schnneller wächst der Inhalt ihres

Lebens. Ihrer Zukunft sind sie Wegbereiter.

Стены вековой вражды

воздвигнув Захлебнуться мир готов в

крови. Но преграды рухнут, распри

сгинут Под могучим натиском

любви.

Forte staras muroj de mil-

jaroj inter la popoloj dividitaj; Sed dissaltos la obstinaj

baroj, per la sankta amo disba-

titaj.

Zwischen den zerrißnen Völkern ste-

hen Immer noch die überkommnen Gren-

zen. Endlich aber werden sie vergehen, Und mit ihnen müde Differenzen.

…  …  …

2/2

Овладевши речью всем

понятной Люди руки дружески

сплетут. В круг один семейный,

необъятный Все народы радостно войдут.

Sur neŭtrala lingva fun-

damento, komprenante unu la ali-

an, La popoloj faros en kon-

sento unu grandan rondon fa-

milian.

Auf dem Fundament neutraler Spra-

che Unter gegenseitigem Verstehen Wächst wie Zauber die geliebte Sa-

che, Wächst und kann hinfort nicht mehr

vergehen.

Мирный путь усердно

продолжая Подвиг свой, друзья, мы

завершим - Дивную мечту земного рая Для семьи людской

осуществим.

Nia diligenta kolegaro en laboro paca ne laciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’ ho-

maro por eterna ben’ efekti-

viĝos.

Wir und unsre fleißigen Kollegen Werden in der Arbeit nicht erlah-

men, Bis erfüllen wird zu ew’gem Segen Sich das heißersehnte Traumziel.

Amen!

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Коган.

Arg-377-892 (2008-04-01 17:01:27)

Prenita  el  la  retejo

http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-377-924 (2014-10-31 20:54:51)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis en 2008-09-23 tiun ĉi germanigon el la libro “Ĉirkaŭ la skolo Analiza” de Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), eldonita en 1997 de la Esperanto-Centro Paderborno (D-33044 Paderborn), 1-a eldono 1997, ISBN 3-922570-79-8, kun postparolo de Bermano Hermano (Hermann Behrman). Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=377&version-id=892,742,924