1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof, Ludwig Lazarus Zamenhof,

Ludwig Lazarus Zamenhof,

Надежда  La espero  Die Hoffnung
tradukita de Семен Вайнблат  tradukita de Richard Schulz

Над землею новым чувством

веет, И призыв разносится по свету. Он на крыльях, словно легкий

ветер, Облетает быстро всю планету.

En la mondon venis nova

sento, tra la mondo iras forta

voko; Per flugiloj de facila ven-

to nun de loko flugu ĝi al lo-

ko.

In der Welt entstand ein neues Sin-

nen. In die Welt ertönt voll Kraft ein Ru-

fen. Mögen beide flügelleicht von hinnen Sich erheben stets zu höh’ren Stu-

fen

Не мечом - оплотом

разрушенья - Он сплотить мечтает все

народы, - Людям, утомившимся в

сраженьях, Обещает мир он и свободу.

Ne al glavo sangon soi-

fanta ĝi la homan tiras famili-

on; Al la mond’ eterne mili-

tanta ĝi promesas sanktan har-

monion.

Und die Welt von Blut und Tränen

wenden Fort von allen mörderischen Waf-

fen, Daß aus Krieg ersteh’ an allen En-

den Friedenssehnen und beglücktes

Schaffen.

Все, кто верит в счастье дней

грядущих, Собрались под мирные

знамена. Под звездой идеи всемогущей Стали мы сильнее и

сплоченней.

Sub la sankta signo de l’

espero kolektiĝas pacaj batalan-

toj, Kaj rapide kreskas la afe-

ro per laboro de la esperan-

toj.

Unterm heilgen Zeichens ihres Stre-

bens Sammeln sich die milden Friedens-

streiter. Schnneller wächst der Inhalt ihres

Lebens. Ihrer Zukunft sind sie Wegbereiter.

Стены недоверья вековые Разобщили страны и народы, Но сметет препятствия любые Светлая любовь - сестра

свободы.

Forte staras muroj de

miljaroj inter la popoloj dividi-

taj; Sed dissaltos la obstinaj

baroj, per la sankta amo disba-

titaj.

Zwischen den zerrißnen Völkern

stehen Immer noch die überkommnen

Grenzen. Endlich aber werden sie vergehen, Und mit ihnen müde Differenzen.

…  …  …

2/2

Овладевши языком общенья, Хорошо друг друга понимая, Будут жить народы, без

сомненья, Как семья единая земная.

Sur neŭtrala lingva fun-

damento, komprenante unu la ali-

an, La popoloj faros en kon-

sento unu grandan rondon fa-

milian.

Auf dem Fundament neutraler

Sprache Unter gegenseitigem Verstehen Wächst wie Zauber die geliebte Sa-

che, Wächst und kann hinfort nicht

mehr vergehen.

Полные энергии и страсти Не устанем яростно трудиться, Чтоб мечта, которой нет

прекрасней, Для людей смогла

осуществиться.

Nia diligenta kolegaro en laboro paca ne la-

ciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l’

homaro por eterna ben’ efekti-

viĝos.

Wir und unsre fleißigen Kollegen Werden in der Arbeit nicht erlah-

men, Bis erfüllen wird zu ew’gem Segen Sich das heißersehnte Traumziel.

Amen!

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en la Rusan de Семен Вайнблат (∗1936-03-30).

Arg-377-893 (2009-11-04 21:50:48)

Prenita el la retejo http: // miresperanto. narod. ru/ tradukoj/ zamenhof. htm . La verkinto, s-ro Vajnblat, donis al mi en retletero de l’ 24.04.2008 la permeson publikigi siajn esperantigojn de poemoj en mia retejo “www.poezio.net”.

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-377-742 (2006-12-28 23:25:19)

Traduko de la Esperanta poemo “La espero” de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-377-924 (2014-10-31 20:54:51)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis en 2008-09-23 tiun ĉi germanigon el la libro “Ĉirkaŭ la skolo Analiza” de Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), eldonita en 1997 de la Esperanto-Centro Paderborno (D-33044 Paderborn), 1-a eldono 1997, ISBN 3-922570-79-8, kun postparolo de Bermano Hermano (Hermann Behrman). Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=377&version-id=893,742,924