1/1

Фёдор Сологуб,  Фёдор Сологуб,
La disipulo  Расточитель

tradukita de Manfred Retzlaff

Stulte mi eluzis korpon mian, Disipado estis tio ĉi, Vidas elirejon mi nenian, Nude, neŝirmite staras mi.

Измотал я безумное тело, Расточитель дарованных благ, И стою у ночного предела, Изнурен, беззащитен и наг.

Kaj mi preĝas al la kara Dio, -Tiel mi neniam petis Lin -: “Donu Vi al mi da energio iom, kiu plu vivtenos min.

И прошу я у милого Бога, Как никто никогда не просил: �Подари мне еще хоть немного Для земли утомительной сил.

Neporteblaj afliktiĝoj teraj, Kaj tro granda tera vivopen’, Sed kontraŭe ĉarmoj primaveraj Kaj freŝiga akva ĉirkaŭpren’!

Огорченья земные несносны, Непосильны земные труды, Но зато как пленительны весны, Как прохладны объятья воды!

Kiel ardas la purpur-aŭroroj, Kiel igas revi la jasmen’, Kiel rave amas inaj koroj, Kiel kisas lipoj kun ĝojplen’!

Как пылают багряные зори, Как мечтает жасминовый куст, Сколко ласки в лазоревом взоре И в лобзании радостных уст!

Kaj ankoraŭ ĉi kisad’ pasia, 1) Kaj jasmen-aromo tiu ĉi, La revado forta, idilia, Kaj de l’ versoj dolĉa melodi’!

И еще вожделенней лобзанья, Ароматней жасминных кустов Благодатная сила мечтанья И певучая сладость стихов.

Gloro kaj potenco estas via! Mi Vin petas, kompatema Di’: Donu iom al vivtempo mia, Por ke pluajn kantojn verku mi!“ У тебя, милосердного Бога, Много славы, и света, и сил. Дай мне жизни земной хоть немного, Чтоб я новые песни сложил!“

Traduko de la Rusa poemo “Расточитель” de Фёдор Сологуб (Fjodor Kusmiĉ Teternikov, ∗1863-03-01 – †1927-12-05) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2002-08 .

MR-392-1a / Arg-385-758 (2007-02-06 12:17:32)

La vera nomo de la poeto estis: Фёдор �узьмич Тетерников (Fjodor Kusmiĉ Teternikov), Фёдор Сологуб (Fjodor Sologub) estis lia kaŝnomo (pseŭdonimo).

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Фёдор Сологуб (Fjodor Kusmiĉ Teternikov, ∗1863-03-01 – †1927-12-05), publikigita 1917-06-13.

Arg-385-757 (2007-02-06 16:46:33)

La vera nomo de la poeto estis: Фёдор �узьмич Тетерников (Fjodor Kusmiĉ Teternikov), Фёдор Сологуб (Fjodor Sologub) estis lia kaŝnomo (pseŭdonimo).

http://www.poezio.net/version?poem-id=385&version-id=,758,757