1/1

Elli Weisbach,  Elli Weisbach,
Vivmaterialo  Lebensstoff

tradukita de Manfredo Ratislavo

El flikfadenoj multkoloraj buntaj kaj grizaj ni teksas vivon. Vidu, kiel ĝi sin kunvolvigas kaj maŝojn kaj desinojn endevigas.

Aus Flickfäden vielfarbig bunt und grau weben wir ein Leben. Schau, wie es schlingt und Maschen und Muster ineinander zwingt.

Materialo por sonĝado, tuko por morti. Faden-eskalo, kolor-disiĝo, fadenbulo, disturbaĵo, nodo, disŝiraĵo. Ligopunktoj kaj fadenmontraj linioj, fluado, ondoj el varpoj kaj veftoj, varpo kaj vefto.

Ein Stoff zum Träumen, ein Tuch zum Sterben. Ein Fadenlauf, ein Farbverlauf, ein Knäul, eine Wirrnis, ein Knoten, ein Riss. Anknüpfpunkte und fadenscheinige Linien, ein Fluss, Wellen aus Kette und Schuss. Kette und Schuss.

El flikfadenoj multkoloraj buntaj kaj grizaj teksas ni vivon. Vidu, kiel ĝi kunmetas kaj la bobeno surgrunde ĝisfine saltetas.

Aus Flickfäden vielfarbig bunt und grau weben wir ein Leben. Schau, wie es knüpft und die Spule am Boden zum Ende hüpft.

Kio ĝi fariĝos? Ĉu tuko el veluro kaj silko, protektanta tegaĵo, ĉu fajna tapiŝo, ĉu kruda sako?

Was wird es werden? Ein Tuch aus Samt und Seide, ein schützende Hülle, ein feiner Teppich, ein grober Sack?

El flikfadenoj multkoloraj buntaj kaj grizaj teksas ni vivon. Vidu, kiel ĝi pikigas kaj la randojn kaj eĝojn alrompigas.

Aus Flickfäden vielfarbig bunt und grau weben wir ein Leben. Schau, wie es sticht und die Ränder und Kanten aneinander bricht.

Traduko de la Germana poemo “Lebensstoff” de Elli Weisbach (Elvira Köhler) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2007-03-23.

Arg-392-773 (2007-03-28 07:29:43)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Elli Weisbach (Elvira Köhler), publikigita 2007-02-25.

Arg-392-772 (2014-03-19 10:20:14)

http://www.poezio.net/version?poem-id=392&version-id=773,772