1/1

N. N. 12,  N. N. 12,
Nek fajro, nek la karb’  Kein Feuer, keine Kohle

tradukita de Joachim Gießner

1. Nek fajro, nek la karb’ brulas per tia arda flam’, |:kiel amo sekreta, enŝlosita kora am’. :| 1. Kein Feuer, keine Kohle Kann brennen so heiß, |: Als heimlich stille Liebe Von der niemand nichts weiß. :|

2. Nek rozo, nek diant’ floras en tia belec’, |: kiel du geamantoj kunstarantaj en solec’. :| 2. Keine Rose, keine Nelke Kann blühen so schön, |: Als wenn zwei verliebte Herzen Bei einander tun stehn. :|

3. Ho mia tuta koro ja estas spegul’. |: Ĝi montras, ke mi vin amas, ĉiam restos fidelul’. :| 3. Setz’ du mir einen Spiegel Ins Herz hinein, |: Daß du kannst darinnen sehen, Wie so treu ich es mein’. :|

Traduko de la Germana poemo “Kein Feuer, keine Kohle” de N. N. 12 en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-395-785 (2007-03-28 10:52:07)

Mi, Manfred Retzlaff, detajpis tiun tradukon de Joachim Gießner el folio kun letero, kiun skribis al mi en 1987-11-24 s-ro Joachim Gießner.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 12, publikigita 1807.

Arg-395-783 (2007-03-28 10:57:00)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis la tekston de tiu ĉi kanto el la retejo “http://ingeb.org/Lieder/keinfeue.html”, kie estas indikite, ke ĝi unue aperis en la jaro 1807, en kantlibro kun la indiko “Text u. Weise in Büschings u. von der Hagens Sammlung deutscher Volkslieder, 1807”. En “http://ingeb.org/Lieder/keinfeue.html” estas alklakebla kaj aŭdebla ankaŭ la melodio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=395&version-id=785,783