1/2

William Wordsworth,  William Wordsworth, William Wordsworth,
The Daffodils  Dafodiloj  Die Narzissen
tradukita de Krys Ungar tradukita de Hans Hennecke

I wander’d lonely as a cloud That floats on high o’er vales and

hills, When all at once I saw a crowd, A host of golden daffodils, Beside the lake, beneath the trees Fluttering and dancing in the bree-

ze.

Mi vagis sola kiel nub’ Altflosas super la kam-

par’ Kaj tiam tuj aperis trup’ De dafodiloj; ora ar’ Apud la lag’, sub arba

tend’ Flirtis kaj dancis en la

vent’.

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio estas

barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Continuous as the stars that shine And twinkle on the milky way, They stretch’d in never-ending line Along the margin of a bay: Ten thousand saw I at a glance Tossing their heads in sprightly

dance.

Senbreĉe kiel astra bril’ Sur Lakta Voj’ flagretas,

jen Sterniĝis ili en defil’ Senfine laŭ la laghaven’. Rigardon kaptis la ba-

lanc’ De dekmil kapoj en la

danc’.

The waves beside them danced, but

they Out-did the sparkling waves in

glee: - A poet could not but be gay In such a jocund company: I gazed - and gazed - but little

thought What wealth the show to me had

brought.

Apudaj ondoj dancis, sed Triumfon gajnis floroj ĉi, Devigis gajon de poet’ Plej joviala kompani’: Mi rigardadis sen atent’, Ke min riĉigos la pre-

zent’.

For oft, when on my couch I lie In vacant or in pensive mood, They flash upon that inward eye Which is the bliss of solitude; And then my heart with pleasure

fills And dances with the daffodils.

Ĉar ofte, kiam kuŝas mi Penseme, aŭ en mens-

langvor’, Ekfulmas ili tra l’ konsci’

- La beno de solema hor’; La koro pro pleniga ĝu’ Kun dafodiloj dancas

plu.

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas William Wordsworth (∗1770 – †1850).

Arg-39-73 (2003-10-17 22:02:21)

Origina anglalingva teksto de WIL-LIAM WORDSWORTH (1770 - 1850)

Traduko de la Angla poemo “The Daffodils” de William Wordsworth (∗1770 – †1850) en Esperanton de Krys Ungar (Krys Bottrill).

Arg-39-632 (2009-09-20 15:01:36)

Traduko de la Angla poemo “The Daffodils” de William Wordsworth (∗1770 – †1850) en la Germanan de Hans Hennecke.

Arg-39-75 (2004-02-01 18:36:59)

Germanigo de la origina anglalingva teksto de WILLIAM WORDS-WORTH, fare de Heneko, Johano (HANS HENNECKE). (Mi trovis tiun ci poemon en la libro �Snapshots of Britain“ / �Britannien in kleinen Geschichten“, rakontita de JOY BROWNING, eldonejo Deutscher Taschenbuchverlag, ISBN 3-423-09319-6.)

http://www.poezio.net/version?poem-id=39&version-id=73,632,75