1/1

Hermann Claudius,  Hermann Claudius,
Dumnokte  Über Nacht

tradukita de Manfredo Ratislavo

Dumnokte falis prujno kaj faris ĝi preĝantoj arbustojn kaj arbojn, jen ĉiujn ĉi.

Es ist ein Reif gefallen über Nacht, hat alle Büsche und Bäume zu Betern gemacht.

En blankaj plumovestoj preĝante sen moviĝo kvazaŭ staras nun ili jen.

Zu stillen, schönen Betern. und regungslos in weißem Federkleide steht klein und groß.

Ne scias la arbaro^{2} pri tio ĉi, ĝi tiel ja beliĝis, ĉu per magi’?

Weiß nicht, wie ihm geschehen ob solcher Pracht, die es mit Zauberhänden so schön gemacht.

Ravite mi rigardas Nun tion ĉi, impresas, kvazaŭ estas ĉiela ĝi.

So selig anzuschauen im Lichtereinerlei, als ob es schon auf Erden des Himmels sei.

Trankvile ĉe la vojo mi haltas sen moviĝo, revas kiel la arboj jen.

Ich steh’ am Wege stille und halt’ im Traum dem Wunder hingegeben wie Busch und Baum.

Traduko de la Germana poemo “Über Nacht” de Hermann Claudius (Hermano Klaŭdio, ∗1878-10-19 – †1980-09-08) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2006-03 .

MR-250-1 / Arg-407-804 (2007-04-24 11:38:37)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Hermann Claudius (Hermano Klaŭdio, ∗1878-10-19 – †1980-09-08).

Arg-407-803 (2007-05-04 15:16:55)

Frau Marion Körner (Am Brandacker 27 b, D-58453 Witten), die Betreuerin der Witwe des Dichters Hermann Claudius, Frau Gisela Claudius, hat mir, Manfred Retzlaff, am 10.03.2006 und am 02.05.2007 die Erlaubnis erteilt, dieses Gedicht mit meiner Esperanto-Übersetzung in meine Internetz-Gedichtsammlung “www.poezio.net” aufzunehmen.

http://www.poezio.net/version?poem-id=407&version-id=804,803

2aŭ: Ne scias la naturo