1/1

Matthias Claudius,  Matthias Claudius,
La stelrigardantino  Die Sternseherin

tradukita de Manfredo Ratislavo

Dum ĉiuj homoj tie ĉi jam dormas post labor’, la stelojn alrigardas mi dum noktomeza hor’.

Ich sehe oft um Mitternacht, wenn ich mein Werk getan, und niemand mehr im Hause wacht, die Stern am Himmel an.

Iradas ili dise jen Samkiel ŝafidar’, jen ankaŭ kiel perloj en la vic’aŭ kiel ar’.^{2} Sie gehn da, hin und her zerstreut, als Lämmer auf der Flur, in Rudeln auch und aufgereiht wie Perlen an der Schnur.

Brilegas tuta la ĉiel’, majesta estas ĝi! Min ravas tiu pur’ kaj bel’, kaj ne satiĝas mi.

Und funkeln alle weit und breit und funkeln rein und schön; ich seh die große Herrlichkeit und kann mich satt nicht sehn.

Ekzistas sub ĉielo ĉi

- ĝin sentas mia kor’ - ja bona io multe pli ol ĝojo kaj dolor’.

Dann saget unterm Sternenzelt mein Herz mir in der Brust: Es gibt was Bessres in der Welt als all ihr Schmerz und Lust.

Mi sur la liton ĵetas min kaj ne ekdormas mi; en mia sens’ serĉante ĝin, sopiras mi je ĝi.

Ich werf mich auf mein Lager hin und liege lange wach und suche es in meinem Sinn und sehne mich danach.

Traduko de la Germana poemo “Die Sternseherin” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1995-04.

279-4 / Arg-408-806 (2007-04-24 10:09:10)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21).

Arg-408-805 (2007-04-24 09:49:43)

http://www.poezio.net/version?poem-id=408&version-id=806,805

2aŭ: la vico de stelar’.