1/1

Heinrich Neye,  Heinrich Neye,
Kurta cirkvito kun sekvojKurzschluss mit Folgen

tradukita de Manfredo Ratislavo

Du dratoj unu al alia amiĝis, sen kontakto ia; ĉar izolitaj pro prevent’, ke ne okazu akcident’.

Zwei Küpferdrähte parallele, die liebten sich von ganzer Seele, doch fürchtend, dass etwas passiert, da hatte man sie isoliert.

La pluso-drato tre deziris kaj ankaŭ la minus’ sopiris, amegon sentis jen la plus’ kaj same ankaŭ la minus’.

Der Minusdraht sah mit Verlangen den andern an dem Maste hangen. So etwas dachte auch der Plus und sehnte sich nach einem Kuss.

Envente ili eksusuris, ŝancelis sin kaj ekmurmuris, kontakton celis pro la am’, la amo brulis kiel flam’.

Im Wind begannen sie zu summen, ganz sacht zu schaukeln und zu brummen, die Liebe hatte sie gepackt und beide suchten den Kontakt.

La izolaĵo jam loziĝis en kelkaj lokoj kaj deiĝis. Subite, kvazaŭ en moment’ kuniĝis ambaŭ por am-sent’.

Die Isolierung fing an Stellen schon sachte an sich abzupellen, und plötzlich, eh’ man sich’s verseh’n, da war es um die zwei gescheh’n.

Sekurigiloj trabruliĝis, la tuta lando malheliĝis, kaj tio de la travivaj’ teknika estis rezultaĵ’.

Die Sicherungen durchgebrannt, im Dunkel lag das ganze Land. Das war von dem Erlebnis das technische Ergebnis.

Traduko de la Germana poemo “Kurzschluss mit Folgen” de Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-418-830 (2007-06-17 17:49:46)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Neye (∗1913-02-27 – †2002-07-18).

Arg-418-827 (2007-06-17 17:50:22)

Aus der Zeitschrift “Landwirtschaftliches Wochenblatt” [Presseorgan des Westfälisch-Lippischen Landwirtschaftsverbandes, Postfach 4929, D-48028 Münster/Westfalen.], erschienen in der Ausgabe Nr. 20, Ausgabe vom 18. Mai 2007. [Der Verlag der Zeitschrift und Frau Erika Neye (Max-Zelde-Str. 2, D-22459 Hamburg, Tel. (040) 850 79 70), die Witwe des Verfassers, haben mir; Manfred Retzlaff, im August 2005 die Erlaubnis zur Übersetzung und Veröffentlichung der Gedichte Heinrich Neyes erteilt.]

http://www.poezio.net/version?poem-id=418&version-id=830,827