1/2

Franz Freiherr von Dingelstedt,  Franz Freiherr von Dingelstedt,
An der Weser  Ĉe la Vezero

tradukita de Manfredo Ratislavo

Hier hab’ ich so manches liebe Mal Mit meiner Laute gesessen, Hinunterblickend ins weite Tal Mein selbst und der Welt vergessen.

Kun mia liuto tie ĉi Multfoje surmonte mi sidis, Min mem kaj la mondon forgesis mi, Dum tiun ĉi valon mi vidis.^{4}

Und um mich klang es so froh und so hehr Und über mir tagt’ es so helle, Und unten brauste das ferne Wehr Und der Weser blitzende Welle.

Kaj plena estis de hela bril’ Kaj gaja sonor’ la aero, Bruadis malsupre la akvobaril’, Briletis la ond’ de l’ Vezero.

Wie liebender Sang aus geliebtem Mund, So flüstert’ es rings durch die Bäume. Und aus des Tales offenem Grund Begrüßten mich nickende Träume.

Flustradis kvazaŭ defore tra l’ Arbaro de l’ am melodioj,^{5} Kaj el la aperta grundo de l’ val’ Salutis min sonĝaj vizioj.

Und um mich klang es so froh und so hehr Und über mir tagt’ es so helle, Und unten brauste das ferne Wehr Und der Weser blitzende Welle.

Kaj plena estis da hela bril’ Kaj gaja sonor’ la aero, Bruadis malsupre la akvobaril’, Briletis la ond’ de l’ rivero.

Da sitz’ ich auf’s neue und spähe umher Und lausche herauf und hernieder, Die holden Weisen rauschen nicht mehr, Die Träume kehren nicht wieder.

Denove mi sidas nun tie ĉi, La kantojn malnovajn mi penas Reaŭdi, sed vane aŭskultas mi, La sonĝoj jam ne plu revenas.^{6}

Die süßen Bilder, wie weit, wie weit! Wie schwer der Himmel, wie trübe! Fahr wohl, fahr wohl, du selige Zeit! Fahrt wohl, ihr Träume der Liebe!

La dolĉaj bildoj forestas jam Sub morna ĉielo premata! Adiaŭ, adiaŭ, vi sonĝoj de l’ am’! Adiaŭ, vi tempo beata!

…  …

4aŭ:

Kun mia liuto tie ĉi Multfoje mi estas sidinta, Envalen vidante estas mi La mondon kaj min forgesinta.

5aŭ:Arbaro amkant-melodioj, 6aŭ: La sonĝoj ne plu revenas.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Franz Freiherr von Dingelstedt (∗1814-06.30 – †1881-05-15).

Arg-424-835 (2012-11-01 15:24:50)

Siehe: http: // ingeb. org/ Lieder/ hierhabi. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio. Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_ von_Dingelstedt und http: // www. youtube. com/ watch? v= uiM1Riti02A . Siehe ebenfalls: http: // www. myheimat. de/ luhden/ kultu / freiherr-franz-von-dingelstedt-1814-1881-fuenfter-teil-d412519. html und http: // www. goethezeitportal. de/ index. php? id= 4178 .

Traduko de la Germana poemo “An der Weser” de Franz Freiherr von Dingelstedt (∗1814-06.30 – †1881-05-15) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1989-06-20.

MR-228-1 / Arg-424-836 (2012-11-01 16:19:41)

La teksto troveblas ankaŭ sub http: // www. volksliederarchiv. de/ text2521. html . Vídu ankaŭ: http: // www. axelschaefermdb. de/ files/ 4/ 1884-das_weserlied. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=424&version-id=835,836