1/3

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)

Stenka Rasin Volga, Volga (Stenjka Rasin)

tradukita de N. N. 21 tradukita de Kristian Langgaard

1. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны, Выплывают расписные, Острогрудые челны.

In den Wellen hinter Inseln Ziehen Kähne malerisch, - |: Fangen leis an aufzuwachen, Bang ist jedes Angesicht. :| De malantaŭ la insulo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

2. На переднем Стенька Разин, Обнявшись, сидит с княжной, Свадьбу новую справляет, Сам веселый и хмельной.

Stenka Rasin vorn als erster, Selig in der Trunkenheit, |: Hält im Arme die Prinzessin, Die er eben erst befreit. :| Sur l’ antaŭa Stenjka Ra-

zin; festas la edziĝon li al princino el Persujo en varmega amebri’.

3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает хмельные Атамановы слова.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis nin. Nin virino anstataŭos. Li fariĝis mem virin”’

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял! Только ночь с ней провозилс Сам наутро бабой стал .

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Tiun mokon aŭdas Stenj-

ka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la persinon li per sia forta man’.

5. Этот ропот и насмешки Слышит грозный атаман, И могучею рукою Обнял персиянки стан.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Li la nigrajn brovojn sul-

kas Fulmotondro estas li. En okuloj liaj estas nun videbla sangebri’.

6. Брови черные сошлися, Надвигается гроза. Буйной кровью налилис Атамановы глаза.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“Nu fordonu, mi trezoron la plej belan de l’ amant’!” sonas lia tondrovoĉo trans la ondojn al la

strand’.

…  …  …

2/3

7. “Ничего не пожалею, Буйну голову отдам!” — Раздается голос властный По окрестным берегам.

Plötzlich tönt ein dumpf Ge-

murre: Er verrät uns um ein Weib, |: All der Seinen Glück vergißt

er Um geringen Zeitvertreib. :| La princino mortpaliĝas (Timo estas en l’ okul’) kaj silente aŭdas jenajn vortojn de la terurul’:

8. “Волга, Волга, мать родная, Волга, русская река, Не видала ты подарка От донского казака!

Wolga, Wolga, Mutter Wolga, Ruhig fließest du dahin, |: Ahnst nicht, was ein Donko-

sake Fürchterliches hat im Sinn. :| ”Volga, Volga, patrineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-kozakoj donis tian-ĉi al vi!

9. Чтобы не было раздора Между вольными людьми, Волга, Волга, мать родная, На, красавицу возьми!“ .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la virinet’!”

10.  Мощным  взмахом

поднимает Он красавицу княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

Vorn als erster Stenka Rasin Hebt das Weib in wilder Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm ein Op-

fer! Und er wirft sie in die Flut. :| Kaj li ĵetas la persinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la river’.

11. “Что ж вы, братцы, приуныли?

Эй, ты, Филька, черт, пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

Und er sieht sie untergehen, Hört noch ihren Jammerschrei: |: Stirb als Opfer meiner Treue! Stenka Rasin, er ist frei. :| “Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas ni! Estu gajaj, kamaradoj je la belmemor’ pri ŝi!”

12. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны, Выплывают расписные Острогрудые челны.

Und die Kähne ziehen weiter, Und die Kähne ziehen fort, |: Und die Wolga fließet weiter Über diesen Schreckensort.

Jen dum kanto, danco, lu-

do sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

…  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi,  Manfred  Retzlaff,

prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperanto-instruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .