1/1

Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg, Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg,

An die Natur  Al la naturo

tradukita de Manfred Retzlaff

Süße, heilige Natur, Lass mich gehn auf deiner Spur, Leite mich an deiner Hand, Wie ein Kind am Gängelband!

Dolĉa, sankta vi natur’, Iru mi sur via spur’, Gvidu min ĉe via man’, Kvazaŭ estus mi infan’!

Wenn ich dann ermüdet bin, Sink’ ich dir am Busen hin, Atme süße Himmelslust Hangend an der Mutterbrust.

Laciĝinte tiam mi Sinkas al la brust’, al vi, Trinkas ĝojon de miel’, Estas mi en la ĉiel’.

Ach! Wie wohl ist mir bei dir! Will dich lieben für und für; Lass mich gehn auf deiner Spur, Süße, heilige Natur!

Aĥ! Mi sentas bone min! Ĉiam volas ami vin ; Iru mi sur via spur’, Dolĉa, sankta vi natur’!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg (∗1750-11-07 – †1819-12-05).

Arg-482-935 (2008-12-12 21:06:02)

Dies Gedicht ist von dem Komponisten Franz Schubert (1797 - 1828) im Jahre 1816 vertont worden. Siehe http: // www. klassika. info/ Komponisten/ Schubert/ Lied/ D_372/ .

Traduko de la Germana poemo “An die Natur” de Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg (∗1750-11-07 – †1819-12-05) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2008-12-11.

MR-473-01 / Arg-482-936 (2008-12-12 21:06:50)

Por tiu ĉi poemo komponis muzikaĵon la germana komponisto Franz Schubert (1797 - 1828). Vidu la retejon http: // www. klassika. info/ Komponisten/ Schubert/ Lied/ D_372 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=482&version-id=935,936