1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Tia la mondo  Tia estas la mondo
tradukita de Kálmán Kalocsay  tradukita de Manfredo Ratislavo

Kiu havas multe, baldaŭ havos eĉ pli grandan riĉon, kiu havas nur malmulte, perdos eĉ la nesufiĉon.

Se vi havas multon, vi Baldaŭ ekposedos plion. Se malmulton havas vi, Oni prenos ankaŭ tion.

Kaj se vi nenion havas, enterigu vin prefere, ĉar vivrajton, tramp’, nur havas kiur ion havas tere.

Lasu entombigi vin, Se vi havas, aĥ, nenion – Ĉar vivrajton havas nur Tiu, kiu havas ion.

Traduko de la Germana poemo “Weltlauf” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-48-1077 (2010-05-21 13:08:59)

Traduko de la Germana poemo “Weltlauf” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

MR-239-1 / Arg-48-95 (2003-10-25 19:56:49)

Verkita de la poeto Hejno, Henriko (HEIN-RICH HEINE, 1797 - 1856). Esperantigis: Manfredo Ratislavo en Oktobro de 1990 laŭ la origina germanalingva teksto.

http://www.poezio.net/version?poem-id=48&version-id=,1077,95