1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Grenzen der Menschheit  Limoj de l’homaro
tradukita de Alexander Taussig  tradukita de Alexander Taussig

Se la praega Sankta la patro Trankvilamane El nuboj rulsonaj Sendas fulmbenojn Super la teron, Mi de l’vestaĵo Lia la randon Kisas timeme, Lin konfidante.

Se la praega Sankta la patro .................. El nuboj rulsonaj Sendas fulmbenojn Super la teron, Mi de l’vestaĵo Lia la randon Kisas timeme, Fidon en brusto.

Ĉar kun la dioj Sin ne komparu Homa estaĵ’! Tuŝas la stelojn Tiam nenie Plandoj malcertaj Povas sin kroĉi Kaj kun li ludas Nuboj kaj ventoj.

Ĉar kun la dioj Sin ne komparu Homa estaĵ’! Se lia verto Tuŝas la stelojn Tiam nenie Plandoj malcertaj Povas sin kroĉi Kaj kun li ludas Nuboj kaj ventoj.

Se li kun ostoj Firmaj, fortikaj Staras sur tero Daŭre fondita, Li ne kapablas Eĉ sin kompari Nek kun la kverko Nek kun la vito.

Se li kun ostoj Firmaj, fortikaj Staras sur tero Daŭre fondita, Li ne kapablas Eĉ sin kompari Nek kun la kverko Nek kun la vito.

Kio distingas Diojn de l’homoj? Ke antaŭ tiuj Migras ondaro, Eterna torent’: Nin ondo levas, Ĝi nin englutas, Ni alfundiĝas.

Kio distingas Diojn de l’homoj? Ke antaŭ tiuj Migras ondaro, Eterna torent’: Ondo nin levas, Ond’ nin englutas, Ni alfundiĝas.

…  …

2/2

Rondo malvasta Vivon limigas Nian kaj multaj Generacioj Daŭre viciĝas Al ĉeno senfina De la ekzisto.

Rondo malvasta Vivon limigas Nian kaj multaj Generacioj Daŭre viciĝas Al ĉeno senfina De la ekzisto.

Traduko de la Germana poemo “Grenzen der Menschheit” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Alexander Taussig (∗1865-08-24).

Arg-493-962 (2009-08-17 16:05:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis en tiu versio - kompare al al traduko de A. Taussig, la trian kaj la lastan linion de la unua strofo.

Traduko de la Germana poemo “Grenzen der Menschheit” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Alexander Taussig (∗1865-08-24).

Arg-493-961 (2009-08-17 13:25:21)

Pri la tradukinto Alexander Taussig vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Alexander_Taussig . Lia traduko troviĝas en www. literaturo. dk , en http: // www. literaturo. dk/ limoj. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=493&version-id=,962,961