1/2

Johann Wolfgang von Goethe,

Deziro por la nova jaro

tradukita de Joseph Ferdinand Berger

Sorta donaco: Inter malnovo, Inter la novo Nia plezur’, Kaj pasintaĵo Vokas revide; Vokas konfide Ankaŭ futur’,

Horoj afliktaj Mise sin ŝovas, Penojn almovas - For estas ĝu’; Pli bonaj tagoj Nin rekolektas, Gaja aspektas Vivo jam plu!

Ĝojo’n, suferon De la pasintoj Ni postrestintoj Sentas en kor’. Ho, ofte sorto Strange kombinas: Malnovon finas Nova humor’.

............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................

…

2/2

............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................ ............................

Kiel en danco Jen sin disigas. Jen ree ligas Amplena par’: Tiel tra l’ vivo - Kitla konfuzo - Gvidu nin muzo Al la novjar’!

Traduko de la Germana poemo “Zum neuen Jahr” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joseph Ferdinand Berger (∗1894-10-07 – †1976-03-28).

Arg-497-971 (2009-11-22 22:57:27)

Pri Joseph Ferdinand Berger vidu la retejon http: // wapedia. mobi/ eo/ Joseph_Ferdinand_Berger# 2. .