1/1

N. N. 17,  N. N. 17,  N. N. 17,
Vinden drar...  Blovas vent’...  Winde wehn...

tradukita de Ernfrid Malmgren

tradukita de Erich Spohr

Vinden drar, skeppet far bort till fjärran land. Och sjömansgossens lilla, lilla

vän står sörjande på strand.

Blovas vent’, post moment’ iros ŝip’ al mar’. Ploretas amikino de l’ ma-

rist’, malĝojas la ondar’.

Winde wehn, Schiffe gehn

weit in fremde Land´

Nur des Matrosen allerliebster

Schatz bleibt weinend stehn am Strand.

Gråta ej, lilla vän, torka tåren bort, och tänk pa mig och på den

ljuva tid, som kommer inom kort.

Ploru ne, etulin’, viŝu larmojn for, ĉar mi revenos post mallonga

temp’ kun ĝojo en la kor’!

Wein doch nicht, lieb Gesicht, wisch die Tränen ab! Und denk an mich und an die

schöne Zeit, bis ich dich wieder hab.

Silver och gull, kistorna full, hämtar jag hemåt dig, jag hämtar siden och sammet-

styg, och allt så skänker jag dig.

Or’ kaj arĝent’ el Orient’ estos donac’ de mi. Velur’ kaj silko estos en la

kest’, kaj ĉion havos vi.

Silber und Gold, Kisten voll, bring ich dann mit mir. Ich bringe Seiden, schönes Sam-

metzeug, und alles schenk’ ich dir.

Verkinto de tiu ĉi Sveda poemo estas N. N. 17.

Arg-498-972 (2009-11-25 11:08:09)

Estas sveda-lingva popolkanto el la Alandaj Insuloj, kiuj apartenas al Suomio/Finlando. La aŭtoro estas nekonata. La germana versio de la kanto estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= C4uWKo7Vp70 , kantas ĝin la germana opera kantisto Hermann Prey.

Traduko de la Sveda poemo “Vinden drar...” de N. N. 17 en Esperanton de Ernfrid Malmgren (∗1899-11.03 – †1970-03-28) en 1934.

Arg-498-973 (2009-11-25 10:56:58)

Pri la tradukinto Ernfrid Malmgren vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ernfrid_Malmgren . La traduko troveblas en la retejo http: // www. literaturo. dk/ blovas. htm . Tie estas indikitaj ankaŭ la muzik-notoj. S-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, Danujo, “lars.kromann@mail.dk”) kopiis ĝin el la revuo “Heroldo de Esperanto”, Köln, Germanio. N-ro 27 (784), dekkvina jarkolekto, 8-an de julio 1934.

Traduko de la Sveda poemo “Vinden drar...” de N. N. 17 en la Germanan de Erich Spohr en 1925.

Arg-498-974 (2009-11-25 11:18:28)

Germanigita de Erich Spohr kaj Hermann Gumbel ĉirkaŭ la jaro 1925. Vidu la retejon http: // www. volksliederarchiv. de/ text1269. html . La germana versio de la kanto estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= C4uWKo7Vp70 , kantas ĝin la germana opera kantisto Hermann Prey.

http://www.poezio.net/version?poem-id=498&version-id=972,973,974