1/1

N. N. 17,  N. N. 17,
Vinden drar...  Blovas vent’...

tradukita de Ernfrid Malmgren

Vinden drar, skeppet far bort till fjärran land. Och sjömansgossens lilla, lilla vän står sörjande på strand.

Blovas vent’, post moment’ iros ŝip’ al mar’. Ploretas amikino de l’ marist’, malĝojas la ondar’.

Gråta ej, lilla vän, torka tåren bort, och tänk pa mig och på den ljuva tid, som kommer inom kort.

Ploru ne, etulin’, viŝu larmojn for, ĉar mi revenos post mallonga temp’ kun ĝojo en la kor’!

Silver och gull, kistorna full, hämtar jag hemåt dig, jag hämtar siden och sammetstyg, och allt så skänker jag dig.

Or’ kaj arĝent’ el Orient’ estos donac’ de mi. Velur’ kaj silko estos en la kest’, kaj ĉion havos vi.

Verkinto de tiu ĉi Sveda poemo estas N. N. 17.

Arg-498-972 (2009-11-25 11:08:09)

Estas sveda-lingva popolkanto el la Alandaj Insuloj, kiuj apartenas al Suomio/Finlando. La aŭtoro estas nekonata. La germana versio de la kanto estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= C4uWKo7Vp70 , kantas ĝin la germana opera kantisto Hermann Prey.

Traduko de la Sveda poemo “Vinden drar...” de N. N. 17 en Esperanton de Ernfrid Malmgren (∗1899-11.03 – †1970-03-28) en 1934.

Arg-498-973 (2009-11-25 10:56:58)

Pri la tradukinto Ernfrid Malmgren vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ernfrid_ Malmgren . La traduko troveblas en la retejo http: // www. literaturo. dk/ blovas. htm . Tie estas indikitaj ankaŭ la muzik-notoj. S-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, Danujo, “lars.kromann@mail.dk”) kopiis ĝin el la revuo “Heroldo de Esperanto”, Köln, Germanio. N-ro 27 (784), dekkvina jarkolekto, 8-an de julio 1934.

http://www.poezio.net/version?poem-id=498&version-id=972,973