1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,

Kanto de la spiritoj super la akvoj Gesang der Geister über den Wassern

tradukita de Willy Nüesch

La homanimo Similas al akvo: De l’ ĉielo ĝi venas, Al ĉielo ĝi iras, Kaj infren ree Al tero ĝi devas, En ŝanĝo eterna.

Des Menschen Seele Gleicht dem Wasser: Vom Himmel kommt es, Zum Himmel steigt es, Und wieder nieder Zur Erde muß es, Ewig wechselnd.

Kiam de l’ alta, Kruta rokmuro Fluas la pura radio, Ĝi polvas plaĉe En nubaj ondoj Al glata roko, Kaj mildakceptite Ĝi ondas vuale, Softmuĝe Al la profundo.

Strömt von der hohen,

Steilen Felswand Der reine Strahl, Dann stäubt er lieblich In Wolkenwellen Zum glatten Fels, Und leicht empfangen, Wallt er verschleiernd, Leisrauschend Zur Tiefe nieder.

Kaj se rifoj Kontraŭas la falon, Ĝi ŝaŭmas indigne Ŝtup-post-ŝtupe Abismen.

Ragen Klippen

Dem Sturz entgegen, Schäumt er unmutig Stufenweise Zum Abgrund.

En malprofunda fluejo Ĝi rampas tra l’ valo herbeja, Kaj en la glata lago Paŝtas sian vizaĝon Astroj ĉielaj.

Im flachen Bette

Schleicht er das Wiesental hin,

Und in dem glatten See Weiden ihr Antlitz Alle Gestirne.

Vent’ ’stas amanto Ĉarma de l’ ondo, Vent’ miksas funde Ondojn ŝaŭmantajn.

Wind ist der Welle Lieblicher Buhler; Wind mischt vom Grund aus Schäumende Wogen.

Vi, homa animo, Similas al akvo. Vi, sorto de l’ homo, Similas al vent’.

Seele des Menschen,

Wie gleichst du dem Wasser! Schicksal des Menschen, Wie gleichst du dem Wind!

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Gesang der Geister über den Wassern” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09).

Arg-504-1025 (2013-08-28 18:48:20)

La tradukinto Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, telefono: +41-(0)31-302 66 56) donis al mi, Manfred Retzlaff, la permeson publikigi siajn poem-tradukojn en la interreta poemkolekto “Argiope.poezio.net”.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-504-988 (2010-01-10 17:18:40)

http://www.poezio.net/version?poem-id=504&version-id=1025,988