1/3

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,

Gesang der Geister über den Wassern Kanto de la spiritoj super la akvoj

Kanto de la spiritoj super la akvoj

tradukita de Karl Jost  tradukita de Willy Nüesch

Des Menschen Seele Gleicht dem Wasser: Vom Himmel kommt es, Zum Himmel steigt es, Und wieder nieder Zur Erde muß es, Ewig wechselnd.

La homa animo similas al akvo, de l’ ĉielo ĝi venas, al ĉielo ĝi iras, kaj devas denove reveni al tero, daŭre ŝanĝante.

La homanimo Similas al akvo: De l’ ĉielo ĝi venas, Al ĉielo ĝi iras, Kaj infren ree Al tero ĝi devas, En ŝanĝo eterna.

Strömt von der hohen, Steilen Felswand Der reine Strahl, Dann stäubt er lieblich In Wolkenwellen Zum glatten Fels, Und leicht empfangen, Wallt er verschleiernd, Leisrauschend Zur Tiefe nieder.

Torente de l’ alta kruta rokvando pura la akvo ĉarme disŝprucas je nubondoj sur glatan rokon, kaj facilkviete fluas nubvuale, murmure en la profundon.

Kiam de l’ alta, Kruta rokmuro Fluas la pura radio, Ĝi polvas plaĉe En nubaj ondoj Al glata roko, Kaj mildakceptite Ĝi ondas vuale, Softmuĝe Al la profundo.

Ragen Klippen Dem Sturz entgegen, Schäumt er unmutig Stufenweise Zum Abgrund.

Se staras rifoj al falo kontraŭe, ĝi ŝaŭmas kolere, ŝtup-al-ŝtupe abismen.

Kaj se rifoj

Kontraŭas la falon, Ĝi ŝaŭmas indigne Ŝtup-post-ŝtupe Abismen.

…  …  …

2/3

Im flachen Bette Schleicht er das Wiesental hin, Und in dem glatten See Weiden ihr Antlitz Alle Gestirne.

Nun malrapide

ĝi trarampas la valon, kaj en glata la lag’ respegulas sin. ĉiuj la astroj.

En malprofunda fluejo

Ĝi rampas tra l’ valo herbeja, Kaj en la glata lago Paŝtas sian vizaĝon Astroj ĉielaj.

Wind ist der Welle Lieblicher Buhler; Wind mischt vom Grund aus Schäumende Wogen.

Vent’ estas al ondo ĉarma kunulo; vent’ kirlas el fundo ŝaŭmantajn ondegojn.

Vent’ ’stas amanto Ĉarma de l’ ondo, Vent’ miksas funde Ondojn ŝaŭmantajn.

Seele des Menschen, Wie gleichst du dem Wasser! Schicksal des Menschen, Wie gleichst du dem Wind!

Animo de l’ homo, vi similas al akvo! Sorto de l’ homo, al vent’ similas ja vi.

Vi, homa animo, Similas al akvo. Vi, sorto de l’ homo, Similas al vent’.

…  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-504-988 (2010-01-10 17:18:40)

Traduko de la Germana poemo “Gesang der Geister über den Wassern” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Karl Jost (∗1876 – †1952).

Arg-504-989 (2010-01-11 12:54:14)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la revuo “Heroldo de Esperanto”, n-ro 9 (1144), 27-a jarkolekto, de l’ 1-a de junio 1951. Vidu ankaŭ la retejon http: // www. literaturo. dk/ spiritoj. htm . S-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK-4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ) enmetis ĝin tien. Karl Jost estis tre aktiva Esperantisto loĝinta en la svisa urbo Zuriko. Li estis kunfondinto de la Zurika Esperanto-Societo kaj verkis multajn tradukojn, lerno-libron de Esperanto kaj aliajn Esperantaĵojn. Vidu ankaŭ la retejon www. planlingvoj. ch Traduko de la Germana poemo “Gesang der Geister über den Wassern” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09).

Arg-504-1025 (2013-08-28 18:48:20)

La tradukinto Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, telefono: +41-(0)31-302 66 56) donis al mi, Manfred Retzlaff, la permeson publikigi siajn poem-tradukojn en la interreta poem-kolekto “Argiope.poezio.net”.