1/1

Eugen Roth,  Eugen Roth,
Lokofobio  Platzangst

tradukita de Manfredo Ratislavo

En trajno, sub la lum’ ampola, jen sidas iu homo sola. Moderna estas la vagono kaj multe kostis ĝi da mono.

Ein Mensch, beim Neon-Kerzenschein, im Eilzug sitzt er ganz allein, dem billigst-besten Zug der Welt, den je die Bahn in Dienst gestellt.

Cent sido-lokoj vakas tute, petegas pri eksido mute. Nur havas sencon pleno trajno, ĝi estas de l’ fervojo gajno.

Stumm flehen hundert leere Plätze, daß irgendwer sich auf sie setze, weil dieses a) der Plätze Sinn und b) der Eisenbahn Gewinn.

Sed la malplena trajno restas senhoma, kiel ĝi nun estas. De l’ nokto mezo jam alvenas, fantome sin la trajno trenas!

Jedoch der Zug, der leere, bleibt ganz unbemannt und unbeweibt; die Mitternacht ins Fenster schaut – es braust und saust gespensterlaut!

La hom’, de timo jam pelata, de l’ lok’ ekstaras okupata, eksidas tie ĉi ka tie kaj ĉirkaŭiras malracie.

Der Mensch, nun schon von Angst getrieben, steht auf von seinem Platze sieben und setzt sich, reihum wechselnd fleißig, hier auf Platz zwölf, dort auf Platz dreißig und wandelt überall herum, um vorzutäuschen Publikum.

La hom’, aliujn ŝajniganta, ekkonas, ke ĝi estas vanta, ekploras ege pro malĝojo, pro kompatemo je l’ fervojo.^{2} Der Mensch, der sieht, daß er’s nicht schafft, mit seiner einen schwachen Kraft – fängt bitterlich zu weinen an, aus Mitleid mit der BUNDESBAHN.

Traduko de la Germana poemo “Platzangst” de Eugen Roth (∗1895-01-24 – †1976-04-28) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-06.

MR-066-2c / Arg-512-1007 (2010-02-18 07:14:15)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Eugen Roth (∗1895-01-24 – †1976-04-28).

Arg-512-1006 (2010-02-18 07:05:25)

http://www.poezio.net/version?poem-id=512&version-id=,1007,1006

2aŭ:

pro kompateg’ al la fervojo.

aŭ eble:

pro kompateg’ je la fervojo.