1/1

Eugen Roth,  Eugen Roth,
Der Zahnarzt  La dentkuracisto

tradukita de Manfred Retzlaff

Nicht immer sind bequeme Stühle Ein Ruheplatz für die Gefühle. Wir saßen lieber in den Nesseln Als auf den wohlbekannten Sesseln, Vor denen, sauber und vernickelt, Der Zahnarzt seine Kunst enwickelt. Er lächelt ganz empörend herzlos Und sagt, es sei fast beinah schmerzlos. Doch leider, unterhalb der Plombe, Stößt er auf eine Katakombe, Die, wie er mit dem Häkchen spürt, In unbekannte Tiefen führt. Behaglich schnurrend mit dem Rädchen Dringt vor er bis zum Nervenfädchen. Jetzt zeige, Mensch, den Seelenadel! Der Zahnarzt prüft die feine Nadel, Mit der er dir alsbald beweist, Daß du voll Schmerz im Innern seist. Du aber hast ihm zu beweisen, Daß du im Äußern fest wie Eisen. Nachdem ihr dieses euch bewiesen, Geht er daran, den Zahn zu schließen. Hat er sein Werk mit Gold bekrönt, Sind mit der Welt wir neu versöhnt Und zeigen, noch im Aug’ die Träne, Ihr furchtlos wiederum die Zähne, Die wir – ein Prahlhans, wer’s verschweigt – Dem Zahnarzt zitternd nur gezeigt.

Ne ĉiuj molaj seĝoj estas sidejoj plaĉaj, kie restas volonte ni; precipe tiuj konataj seĝoj, antaŭ kiuj la dento-kuracist’ praktikas kaj sian arton artifikas. Ridete diras li sen koro: ’Ja estos preskaŭ sen doloro!’ Sed, bedaŭrinde, sub la plombo puŝiĝas li al katakombo. Per la hoketo en la fundo laboras li en la dent-grundo.^{2} Kaj per borilo li sen ĝeno penetras ĝis la nerv-fadeno. Nun montru, hom’, anim-grandecon! Ĉar li kontrolas la taŭgecon de l’ pinglo, kiun li nun prenas por pruvi, ke doloro-plenas interne vi; sed vi ekstere restadu firma, kvazaŭ fere. Se ambaŭ vi nun pruvis tion, ekfermas la dentisto ĉion. Nun kronas sian verkon li per or’, rekonsoliĝas ni kaj montras niajn dentojn ree kun larm’ ankoraŭ, sed senvee. Fanfaronul’ silentas pri la timo, kiun sentis li.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Eugen Roth (∗1895-01-24 – †1976-04-28).

Arg-513-1008 (2010-02-18 14:46:08)

Traduko de la Germana poemo “Der Zahnarzt” de Eugen Roth (∗1895-01-24 – †1976-04-28) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-513-1012 (2010-02-19 09:52:07)

http://www.poezio.net/version?poem-id=513&version-id=1008,1012

2aŭ:

Kontrolas li la dentan fundon eĉ atingante ties grundon.