1/2

Otto Julius Bierbaum,  Otto Julius Bierbaum, Otto Julius Bierbaum,
Liebesbrief  Amletero  Liebesbrief

tradukita de Paul Bennemann

tradukita de Manfredo Ratislavo

Über die Ferne hin, Täler hin, Berge hin, Durch alle Tage und Nächte hin, Sing ich zu dir, o Geliebte. Hörst du mich?

En malproksimon for, super la montojn for, trans ĉiujn tagojn kaj nok-

tojn for kantas mi al vi, amatino – aŭdu min!

En malproksimon for, Super la montojn for, Trans ĉiujn tagojn kaj noktojn

for Kantas mi al vi, ho amatino. Ĉu vi aŭdas min?

Lausche dem Rauschen der

Bäume im Regen, Lausche dem Winde, der über die

Halme Mit dem zärtlichen Fittiche hin-

streift, Lausche dem holden Munde der

Nacht; Lausche in dich.

Aŭdu susuron de l’ arboj

en pluvo; aŭdu la venton tuŝantan la

herbejon per karesa flugilo ŝvebante; aŭdu obtuzan ĝemon de l’

nokt’: aŭdu vin mem – Aŭskultu la susuron de l’ arboj

en pluvo; Aŭskultu la venton, kiu super la

gren-tigoj Per karesa flugilo ŝvebas; Aŭskultu la ĉarman parolon de

l’ nokto: Aŭskultu vin mem.

Lausche geschlossenen Auges,

höre, Höre dein Herz, das rauschende,

höre, Höre dein Blut: es trägt meine

Stimme, Trägt meine Liebe durch all dein

Leben: Zu dir, um dich Tönt mein Rufen, Tönt meine sehnsuchtsvolle Seele, Die dich sucht.

Aŭdu kun revaj okuloj;

aŭdu, aŭdu en vi muĝantan la ko-

ron kaj vian sangon: ĝi portas mian voĉon kaj mian amon tra tuta via

vivo. Al vi, pro vi sonas voko; krio de amplena animo serĉas vin, amatino – aŭdu

min!

Aŭskultu kun fermitaj okuloj;

aŭdu, Aŭdu vian muĝantan koron Kaj vian sangon: ĝi portas mian

voĉon, Ĝi portas mian amon tra tuta

via vivo: Al vi, pro vi Sonas mia voko, Sonas mia sopirplena animo, Kiu vin serĉas.

Über die Ferne hin, Berge hin, Täler hin, Durch alle Tage und Nächte hin Sing ich zu dir, o Geliebte, Singt meine Seele zu dir.

En malproksimon for, super la montojn for, trans ĉiujn tagojn kaj nok-

tojn for kantas la kor’, amatino, kantas la koro al vi!

En malproksimon for, Super la montojn for, Trans ĉiujn tagojn kaj noktojn

for Kantas mi al vi, ho amatino, Kantas mia animo al vi.

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Otto Julius Bierbaum (∗1865-06-28 – †1910-02-01).

Arg-525-1033 (2010-03-03 16:31:32)

Das Gedicht ist zu finden unter http: // www. deutsche-liebeslyrik. de/ bierbaum. htm# g43 und http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ Bie baum,+Otto+ Julius/ Gedichte/ Ausgew% C3% A4h te+ Gedichte/ Gemma/ Zwei+ Liebesbriefe/ 1. +% 5B% C3% 9Cber+ die+ Ferne+ hin% 5D . Hinsichtlich des Verfassers siehe: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Otto_Julius_Bierbaum .

Traduko de la Germana poemo “Liebesbrief” de Otto Julius Bierbaum (∗1865-06-28 – †1910-02-01) en Esperanton de Paul Bennemann (∗1885-03.13 – †1954) en 1933.

Arg-525-1034 (2013-04-10 15:40:33)

Tiu ĉi Esperantigo de la poemo troviĝis presita en la revuo �Heroldo“, n-ro 40 (745) de l’ 8a de oktobro 1933. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Bennemann Traduko de la Germana poemo “Liebesbrief” de Otto Julius Bierbaum (∗1865-06-28 – †1910-02-01) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2010-03.01.

MR-492-01 / Arg-525-1035 (2010-03-05 10:20:30)

La unua Esperantigo de la poemo troviĝis presita en la revuo �Heroldo“, n-ro 40 (745) de l’ 8a de oktobro 1933. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Bennemann . Mi, Manfred Retzlaff, provis traduki la poemon denove; ĉar mi pensas, ke la traduko de Paul Bennemann (13.03.1885 – 1954) ne sufiĉe agordas kun la originalo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=525&version-id=1033,1034,1035