1/1

Otto Julius Bierbaum,  Otto Julius Bierbaum,
Liebesbrief  Amletero
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Paul Bennemann

En malproksimon for, Super la montojn for, Trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for Kantas mi al vi, ho amatino. Ĉu vi aŭdas min?

En malproksimon for, super la montojn for, trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for kantas mi al vi, amatino – aŭdu min!

Aŭskultu la susuron de l’ arboj en pluvo; Aŭskultu la venton, kiu super la gren-tigoj Per karesa flugilo ŝvebas; Aŭskultu la ĉarman parolon de l’ nokto: Aŭskultu vin mem.

Aŭdu susuron de l’ arboj en pluvo; aŭdu la venton tuŝantan la herbejon per karesa flugilo ŝvebante; aŭdu obtuzan ĝemon de l’ nokt’: aŭdu vin mem –

Aŭskultu kun fermitaj okuloj; aŭdu, Aŭdu vian muĝantan koron Kaj vian sangon: ĝi portas mian voĉon, Ĝi portas mian amon tra tuta via vivo: Al vi, pro vi Sonas mia voko, Sonas mia sopirplena animo, Kiu vin serĉas.

Aŭdu kun revaj okuloj; aŭdu, aŭdu en vi muĝantan la koron kaj vian sangon: ĝi portas mian voĉon kaj mian amon tra tuta via vivo. Al vi, pro vi sonas voko; krio de amplena animo serĉas vin, amatino – aŭdu min!

En malproksimon for, Super la montojn for, Trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for Kantas mi al vi, ho amatino, Kantas mia animo al vi.

En malproksimon for, super la montojn for, trans ĉiujn tagojn kaj noktojn for kantas la kor’, amatino, kantas la koro al vi!

Traduko de la Germana poemo “Liebesbrief” de Otto Julius Bierbaum (∗1865-06-28 – †1910-02-01) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-

04) en 2010-03.01.

MR-492-01 / Arg-525-1035 (2010-03-05 10:20:30)

La unua Esperantigo de la poemo troviĝis presita en la revuo �Heroldo“, n-ro 40 (745) de l’ 8a de oktobro 1933. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Bennemann . Mi, Manfred Retzlaff, provis traduki la poemon denove; ĉar mi pensas, ke la traduko de Paul Bennemann (13.03.1885 – 1954) ne sufiĉe agordas kun la originalo.

Traduko de la Germana poemo “Liebesbrief” de Otto Julius Bierbaum (∗1865-06-28 – †1910-02-01) en Esperanton de Paul Bennemann (∗1885-03.13 – †1954) en 1933.

Arg-525-1034 (2013-04-10 15:40:33)

Tiu ĉi Esperantigo de la poemo troviĝis presita en la revuo �Heroldo“, n-ro 40 (745) de l’ 8a de oktobro 1933. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Bennemann

http://www.poezio.net/version?poem-id=525&version-id=1035,1034