1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Auf Flügeln des Gesanges  Sur flugiloj de la kanto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Auf Flügeln des Gesanges, Herzliebchen, trag ich dich fort, Fort nach den Fluten des Ganges, Dort weiß ich den schönsten Ort.

Sur flugiloj de la kanto Al Gango vi lasu vin Forporti de via amanto Al plej bela lok´ , karulin´ .

Dort liegt ein rotblühender Garten Im stillen Mondenschein; Die Lotosblumen erwarten Ihr trautes Schwesterlein.

Jen kuŝas en la lunbrilo Floranta lotus-ĝarden´ , Aperas en la trankvilo Sorĉigaj feinoj jen.

Die Veilchen kichern und kosen, Und schaun nach den Sternen empor; Und heimlich erzählen die Rosen Sich duftende Märchen ins Ohr.

Karese la violetojn Subridi jen aŭdas vi, Rakontas odorajn sekretojn La rozoj inter si.

Es hüpfen herbei und lauschen Die frommen, klugen Gazelln; Und in der Ferne rauschen Des heiligen Stromes Welln.

Gazeloj alsaltas maltime, Mallaŭte nur tra la aer´ Aŭdigas de malproksime Susuro de l´ sankta river´ .

Dort wollen wir niedersinken Unter dem Palmenbaum, Und Liebe und Ruhe trinken, Und träumen seligen Traum.

Ni volas ekkuŝi tie, En arbareto sub palm’ Ripozi kaj am-ebrie Sonĝadi en nokta kalm’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-540-1079 (2012-03-09 09:52:29)

Aus dem Buch der Lieder, Lyrisches Intermezzo.

Traduko de la Germana poemo “Auf Flügeln des Gesanges” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-540-1080 (2010-05-23 23:03:44)

El la �Libro de l´ Kantoj“, lirika intermezo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=540&version-id=1079,1080