1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Lamentationen  Lamentadoj

tradukita de Manfredo Ratislavo

Das Glück ist eine leichte Dirne, Und weilt nicht gern am selben Ort; Sie streicht das Haar dir von der Stirne Und küsst dich rasch und flattert fort.

Fortun’ sur lok’ mallonge restas,

leĝera estas ŝi virin’;

ŝi tuŝas vin kaj for ŝi estas, surfrunte kisetinte vin.

Frau Unglück hat im Gegenteile Dich liebefest ans Herz gedrückt; Sie sagt, sie habe keine Eile, Setzt sich zu dir ans Bett und strickt.

Sed male Malfortuno premas Amfirme vin al sia kor’; ŝi diras, ke ŝi resti emas ĉe via lit’, ne iros for.

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-541-1084 (2010-05-27 07:16:01)

Traduko de la Esperanta poemo “Lamentationen” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1993.

Arg-541-1085 (2010-05-27 07:20:04)

http://www.poezio.net/version?poem-id=541&version-id=1084,1085